Kongres Sekretarzy Polski Południowo-Wschodniej w Rzeszowie.
W Rzeszowie odbył się pierwszy Kongres Sekretarzy Polski Południowo-Wschodniej ( 23-24 września 2015 r.). Udział wzięło w nim blisko 250 osób.
Ta wspólna inicjatywa
Forów Sekretarzy oraz ośrodków regionalnych Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej z terenu
pięciu województw może stać się ważnym krokiem na drodze do konsolidacji środowiska sekretarzy gmin w Polsce. W trakcie sesji plenarnych, dyskusji panelowych, spotkań networkingowych omawiano, dyskutowano, a czasem i spierano się o podsumowanie i ocenę dotychczasowych doświadczeń i dorobku samorządu w punktu widzenia sekretarzy gmin.
Czy wszystko się udało? Nie wszystko. Nie udało się nam oddzielić, co jest zachodnim standardem, stanowisk politycznych od urzędniczych – mówił m.in. w otwierającym Kongres wystąpieniu Prezes FRDL, były sędzia Trybunału Konstytucyjnego,
Jerzy Stępień.
Z czasem podział ten dodatkowo zamrożono poprzez bezpośrednie wybory wójtów, burmistrzów i prezydentów, marginalizując tym samym rady gmin. (…).
W trakcie Kongresu dyskutowano o potrzebie i sensowności wyraźniejszego rozróżnienia i docelowo rozdzielenia przywództwa strategicznego, o charakterze politycznym, egzekwowanego za pomocą narzędzi zarządzania strategicznego przez szefów gmin tj. wójtów, burmistrzów, prezydentów od bieżącego zarządzania operacyjnego, realizowanego przez skarbników i sekretarzy (dyrektorów urzędów). Padło pytanie o to, czy biorąc pod uwagę nasz obyczaj życia publicznego, kulturę polityczną, koncepcja sekretarza jako apolitycznego urzędnika – menadżera urzędu odpowiadającego za bieżącą działalność urzędu jest realna i ma sens…?
Większość uczestniczek i uczestników Kongresu była zgodna co do potrzeby ustabilizowania i dookreślenia roli i pozycji formalnej sekretarza gminy, podobnie jak co do potrzeby i sensu konsolidacji środowiska sekretarzy w skali ponadlokalnej, a być może i krajowej.
Omawiano możliwości i przykłady dobrej praktyki na wciąż relatywnie nowych polach aktywności, takich jak wykorzystanie technologii ICT do poprawy efektywności zarządzania i realizacji zadań (przykłady Rzeszowa, Zabrza), systemowe rozwiązania dot. zarządzania partycypacyjnego (na przykładzie Lublina), czy tworzenie nowych, międzygminnych struktur koordynowania i realizacji zadań (przykład obszaru funkcjonalnego „Blisko Krakowa”).
Warto podkreślić, że pomimo napiętych kalendarzy nie zawiedli goście honorowi i przedstawiciele władz państwowych i regionalnych, w większości byli samorządowcy z wieloletnim doświadczeniem, z różnych części sceny politycznej, jednakże najwyraźniej podobnie doceniający rolę i znaczenie sekretarzy jako jednego z filarów sprawnego funkcjonowania naszych gmin.
Zebranych witali w roli współgospodarzy Pani
Maria Kurowska, Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego oraz
Marek Ustrabiński, zastępca Prezydenta Rzeszowa. O stanie prac legislacyjnych i perspektywie korekty ustroju samorządów lokalnych mówił
Jan Grabiec, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji, cztery mity i trzy największe wyzwania stojące dziś przed samorządami objaśniał Senator RP
Janusz Sepioł, Przewodniczący Senackiej Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej .
W Kongresie uczestniczyła także Pani
Elizabeth Moisy, Sekretarz Generalna
Union des Dirigeants Territoriaux de l’Europe (UDITE) - europejskiej federacji krajowych związków dyrektorów urzędów gmin - z zachętą do konsolidowania aktywności i z zaproszeniem do współpracy, jako, że środowisko zawodowe polskich sekretarzy jest jednym z nielicznych wśród dużych krajów europejskich, które nie uczestniczy w międzynarodowym ruchu sekretarzy (dyrektorów) urzędów gmin.
Szczególnym gościem Kongresu był
Lloyd Halverson, Starszy Doradca Stowarzyszenia Zarządców Miast i Powiatów Stanu Washington, USA, emerytowany Administrator (Sekretarz) Miasta Camas. Przedstawił amerykański model zarządzania gminą i rolę, jaką odgrywa niepolityczny i profesjonalny Zarządca. W swojej prezentacji odnosił się do obowiązujących w USA standardów etycznych oraz innych istotnych zasad i procedur. Polscy Sekretarze nagrodzili Jego prezentację kilkakrotnie gromkimi brawami, podkreślając, że amerykańskie rozwiązania powinny być dobrym wzorem dla Polski.
Bożena Pietras-Goc
Dyrektor FRDL Małopolskiego Instytutu Samorządu i Administracji w Krakowie