Nasza historia
Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego to największa pozarządowa organizacja szkoleniowo-doradcza, wspierająca rozwój samorządności w Polsce.
Została założona 18 września 1989 roku, a wpisana do rejestru fundacji 9 stycznia 1990 roku. Grupę założycielską stanowili parlamentarzyści – aktywni przedstawiciele ówczesnej opozycji demokratycznej: prof. Walerian Pańko, Andrzej Celiński, Aleksander Paszyński, Jerzy Stępień i prof. Jerzy Regulski, który przez 25 lat był prezesem Fundacji. Profesor zmarł 12 lutego 2015 r. Obecnie Przewodniczącym Rady Fundatorów jest sędzia Jerzy Stępień.
Prof. Jerzy Regulski
Prof. Jerzy Regulski był współtwórcą i prezesem Fundacji przez 25 lat jej działania na rzecz rozwoju samorządności.
Profesor zmarł 12 lutego 2015 r. Był inicjatorem i współrealizatorem odbudowy samorządu terytorialnego w Polsce.
Fundacja jest organizacją sieciową, w której skład wchodzi obecnie 13 Regionalnych Ośrodków z 2 filiami i koordynującego jej pracę Biura Zarządu w Warszawie. Dzięki tej strukturze obejmuje swoimi działaniami terytorium całego kraju.
Realizując swoją misję prowadzi działania na rzecz budowy więzi lokalnych i rozwoju kapitału społecznego wspólnot lokalnych. Wspiera przez szkolenia i doradztwo rozwój instytucji publicznych – samorządowych i rządowych. Bada jakość usług publicznych i prowadzi projekty na rzecz podnoszenia poziomu oraz efektywności tych usług.
Głównymi adresatami działań FRDL są:
- przedstawiciele samorządów terytorialnych i administracji rządowej,
- sektora organizacji pozarządowych,
- liderzy lokalni, przedsiębiorcy,
- przedstawiciele oświaty,
- młodzież,
- społeczności lokalne,
- małe i średnie przedsiębiorstwa,
- grupy zagrożone marginalizacją, np. bezrobociem.
Zasadą Fundacji jest działanie w partnerstwie oraz dążenie do utrzymywania stałych więzi ze współpracującymi osobami, organizacjami i instytucjami. Dlatego wypracowana została specyficzna forma działania: fora samorządowe. Zrzeszają one przede wszystkim pracowników samorządowych i przedstawicieli władz lokalnych. Członkami niektórych forów są również członkowie organizacji społecznych. Są one jednym z kluczowych elementów kształcenia ustawicznego kadr samorządowych i jednostek im podległych. Fora przede wszystkim służą budowaniu wzajemnego wsparcia merytorycznego, poszerzaniu wiedzy, doskonaleniu warsztatu wykonywanego zawodu i piastowanej funkcji.
Wspieranie rozwoju demokracji w krajach realizujących przemiany ustrojowe jest jednym z głównych celów prowadzonych od 1992 roku działań Fundacji za granicą. Obejmują one zarówno przekazywanie polskich doświadczeń w zakresie transformacji ustrojowej i funkcjonowania samorządu, jak i aktywności obywatelskiej, rozwoju społeczno-gospodarczego na poziomie lokalnym i regionalnym oraz – od czasu wstąpienia Polski do Unii Europejskiej – także zagadnień związanych z funkcjonowaniem w strukturach UE. Fundacja od blisko 20 lat wspiera reformy demokratyczne na szczeblu lokalnym oraz rozwój społeczeństwa obywatelskiego w Ukrainie – dotychczas Fundacja zrealizowała ponad 60 projektów na rzecz Ukrainy. FRDL przez wiele lat działała w krajach bałkańskich, a także w Tunezji.
FRDL jest obecna w zdecydowanej większości samorządów lokalnych w Polsce i posiada doświadczenie w następujących dziedzinach:
2000 rok – Nagroda Główna w Konkursie Pro Publico Bono
W 2000 roku Fundacja otrzymała Nagrodę Główną Prezesa Rady Ministrów w Konkursie na Najlepszą Inicjatywę Obywatelską PRO PUBLICO BONO, promującym postawy i aktywności obywatelskie, wspierającym rozwój społeczny oraz budowę nowoczesnego, demokratycznego państwa poprzez wyróżnianie najciekawszych i najbardziej wartościowych inicjatyw obywatelskich.
W dyplomie, w uzasadnieniu napisano, że Nagrodę przyznano autorom „najwspanialszych inicjatyw obywatelskich Pro Publico Bono, podejmowanych w duchu służby dobru wspólnemu przez wolnych Obywateli Niepodległej Rzeczpospolitej.”
Profesor Jerzy Regulski wraz z FRDL otrzymał także Nagrodę XX lecia Pro Publico Bono w 2009 roku.
Nagrodę Główną Konkursu na Najlepszą Inicjatywę Obywatelską PRO PUBLICO BONO z rąk ówczesnego Prezesa Rady Ministrów prof. Jerzego Buzka odbiera prof. Jerzy Regulski – Kraków 11 listopada 2000 roku