Moduł I Wpływ inflacji i rosnących stóp procentowych na prognozowanie WPF, finansowanie inwestycji i bezpieczne zarządzanie zadłużeniem. Omówienie ryzyk i sposobów im przeciwdziałania.
Od roku samorządy funkcjonują w warunkach podwyższonej inflacji, która dotyka wszystkich aspektów działalności JST: wydatków bieżących, wartości planowanych i realizowanych inwestycji i możliwości korzystania z kredytów czy obligacji, co przekłada się też na sposób konstruowania WPF. W czasie wystąpienia wykładowca wskaże na główne ryzyka i omówi ich znaczenie i możliwości przeciwdziałania.
Prowadzący: Prezes Zarządu Aesco Group sp. z o.o.
Moduł II Problemy planowania budżetu i WPF na rok 2023.
Planowanie budżetu i WPF to kolejne mierzenie się nie tylko ze zmieniającymi się przepisami prawa i wynikającymi z nich konsekwencjami, ale również bardzo trudną sytuacją rynkową naszego kraju. Podczas zajęć, również podczas dyskusji, spróbujemy znaleźć „złoty środek”, aby w tym gąszczu zmian spróbować się odnaleźć i najbardziej rzetelnie, jak to możliwe w tej sytuacji przygotować budżet i WPF na rok 2023.
Prowadzący: Praktyk, wieloletni skarbnik miasta i gminy. Doświadczony szkoleniowiec i doradca w zakresie finansów publicznych, rachunkowości budżetowej dla wielu ośrodków edukacyjnych oraz jednostek sektora finansów publicznych na terenie kraju - przeprowadziła ponad 2.600 szkoleń dla ponad 60.000 osób. Autorka wielu artykułów w prasie specjalistycznej.
Program:
1. Uchwala budżetowa i Wieloletnia prognoza finansowa w świetle ustawy o finansach publicznych.
2. Planowanie w jednostkach samorządu terytorialnego, a zmiany przepisów, czy zmiany w gospodarce finansowej kraju.
3. Metody prognozowania dochodów budżetowych i wydatków budżetowych. Co należy uwzględnić, również po ostatnich zmianach klasyfikacji budżetowej, jak również mając na uwadze SMUP.
4. Konstrukcja uchwały budżetowej jst. Zasady realizacji budżetu.
5. Zmiana warunków dla budżetu jst na bazie art.242 i 243 ufp .
6. Założenia do WPF oraz etapy konstruowania prognozy.
7. Szczegółowy kształt i zakres danych budżetowych WPF według metodyki MF i nie tylko.
8. Przedsięwzięcia w WPF - zasady planowania przedsięwzięć.
9. Prognoza spłaty długu.
10. Realność WPF?
11. Okres sporządzania WPF i jej elementów składowych.
12. Zgodność WPF z budżetem jednostki samorządu terytorialnego.
13. Konstrukcja uchwały w sprawie WPF.
14. Upoważnienia do zaciągania zobowiązań a WPF.
15. Praktyczne aspekty tworzenia WPF.
Finanse, rachunkowość, podatki