1. Polityka rachunkowości jako ważny element chroniący głównych księgowych
w wykonywaniu obowiązków służbowych. Uproszczenia możliwe do zastawania
w polityce rachunkowości ułatwiające ujmowanie zdarzeń w księgach rachunkowych. Nieprawidłowości w przedmiotowym zakresie wskazywane w ustaleniach instytucji kontrolnych.
2. Nakłady inwestycyjne, środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne, w tym zaciąganie zobowiązań w odniesieniu do roczności budżetu i planów finansowych oraz rzetelne wykazywanie w księgach rachunkowych procesów związanych z gospodarowaniem majątkiem trwałym.
3. Podział należności na krótko i długoterminowych w ewidencji księgowej
z zastosowaniem kont 221, 226 i 840 oraz wykazywanie ich stanów w sprawozdaniu
budżetowym Rb-27S oraz w sprawozdaniu z operacji finansowych Rb-N.
4. Problemy w skutecznej windykacji i dokumentowaniu czynności windykacyjnych
w stosunku do dłużników. Występowanie w księgach rachunkowych należności spornych, zaległości, należności przedawnionych w kontekście rzetelności ksiąg rachunkowych i naruszenia dyscypliny finansów publicznych.
5. Naliczanie i księgowanie odsetek od nieterminowych płatności oraz rekompensat
z tytułu kosztów dochodzenia należności (40/70/100 Euro). Zasady tworzenia
i ewidencjonowania odpisów aktualizujących na należności wątpliwe oraz ich wpływ lub braku wpływu w zakresie danych wykazywanych w poszczególnych sprawozdaniach.
6. Wykazywanie dochodów związanych z realizacją zadań zleconych z zakresu administracji rządowej w księgach rachunkowych oraz w sprawozdaniu Rb-27ZZ i Rb-27S w myśl ustaleń instytucji kontrolnych oraz interpretacji Ministerstwa Finansów.
7. Zasady księgowania na kontach pozabilansowych planu wydatków, zaangażowania, niewygasających wydatków, wzajemnych rozliczeń w jednostkach dokonujących wyłączeń, w tym wskazanie na nieprawidłowości stwierdzane w trakcie kontroli.
8. Omówienie sprawozdań budżetowych Rb-27S oraz Rb-28S z uwzględnieniem zmian wprowadzonych przepisami prawa w 2022 i w 2023 roku wraz z omówieniem treści ekonomicznej poszczególnych pozycji sprawozdań. Wskazanie na najczęściej popełniane błędy w wykazywaniu danych w tych sprawozdaniach, w tym przypadki świadczące o naruszeniu dyscypliny finansów publicznych.
9. Omówienie pozostałych kwartalnych sprawozdań budżetowych, m. innymi Rb-34S, Rb-50, Rb-NDS, Rb-30S w odniesieniu do ewidencji księgowej w jednostkach budżetowych, w ewidencji księgowej budżetu oraz ewidencji księgowej w samorządowych zakładów budżetowych.
10. Sprawozdawczość z wykonania operacji finansowych (Rb-N, Rb-Z, Rb-ZN): wykazywanie danych z ewidencji księgowej i innych źródeł w poszczególnych wierszach i kolumnach sporządzanych sprawozdań. Wskazanie na wzajemne powiązania ze sprawozdawczością budżetową: Rb-27S oraz Rb-28S.
11. Poprawiane stwierdzonych błędów w ewidencji księgowej i sprawozdawczości oraz możliwość dokonywania ich korekt w księgach rachunkowych przed zatwierdzeniem sprawozdań i po ich zatwierdzeniu.
12. Pytania i odpowiedzi.
Finanse, rachunkowość, podatki