1. Definicja pracownika i pracodawcy samorządowego – praktyczne problemy, błędne oznaczanie pracodawcy w treści dokumentacji – orzecznictwo sądowe w tym zakresie.
2. Definicja naboru na wolne stanowisko urzędnicze i wolne kierownicze stanowisko urzędnicze. Sytuacje, w których dopuszczalne jest przeniesienie pracownika pomiędzy stanowiskami.
3. Ogłoszenie o wolnym stanowisku urzędniczym, w tym kierowniczym stanowisku urzędniczym, oraz o naborze kandydatów na to stanowisko.
4. W jaki sposób wskazać w ogłoszeniu wymagania związane ze stanowiskiem? Co oznacza, że wymagania mają być zgodnie z opisem danego stanowiska? Które wymagania są niezbędne, a które dodatkowe?
5. W jaki sposób powinny być wskazane zadania wykonywane na stanowisku, w tym w przypadku naboru, który został zamknięty dla obywateli innych niż obywatele RP?
6. Co należy wskazać w informacji o warunkach pracy na danym stanowisku? Czy może zostać wpisane, że stanowisko pracy nie jest dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych?
7. W jakich przypadkach w ogłoszeniu konieczne jest umieszczenie informacji, czy w miesiącu poprzedzającym datę upublicznienia ogłoszenia wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w jednostce, w rozumieniu przepisów o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, wynosi co najmniej 6%?
8. Przepisy o ochronie danych osobowych w procedurze naboru.
9. Jakich dokumentów można żądać, a o jakie jedynie wnioskować w treści ogłoszenia? Czy w zakresie żądanych dokumentów ma znaczenie to, czy nabór został zamknięty dla obywateli innych niż obywatele RP?
10. Jakie są dodatkowe wymogi formalne treści ogłoszenia w przypadku naboru z pierwszeństwem osoby niepełnosprawnej?
11. W jaki sposób wskazany powinien zostać termin składnia dokumentów, by pracodawca nie naraził się na zarzut skrócenia terminu?
12. Czy pracodawca samorządowy powinien ustalić regulamin naboru?
13. Skład komisji przeprowadzającej nabór.
14. Metody i techniki naboru. Jakie mają znaczenie wobec tego, że w toku naboru komisja wyłania nie więcej niż pięciu najlepszych kandydatów, spełniających wymagania niezbędne oraz w największym stopniu spełniających wymagania dodatkowe, których przedstawia kierownikowi jednostki celem zatrudnienia wybranego kandydata, a także wobec tego, że jeżeli w jednostce wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych, w rozumieniu przepisów o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, w miesiącu poprzedzającym datę upublicznienia ogłoszenia o naborze, jest niższy niż 6%, pierwszeństwo w zatrudnieniu na stanowiskach urzędniczych, z wyłączeniem kierowniczych stanowisk urzędniczych, przysługuje osobie niepełnosprawnej, o ile znajduje się w gronie osób, nie więcej niż pięciu najlepszych kandydatów?
15. Wymogi formalne treści protokołu naboru.
16. Czy nabór albo poszczególne jego etapy mogą zostać zaskarżone do sądu powszechnego albo administracyjnego? Uprawnienia kandydatów.
17. Co oznacza „niezwłoczność” upowszechnienia informacji o wyniku naboru?
18. W jaki sposób uzasadnić dokonanie wyboru kandydata, by uzasadnienie to nie zostało zakwestionowane w przypadku postępowania sądowego.
19. Czy dokonanie wyboru kandydata jest równoznaczne z obowiązkiem nawiązania z nim stosunku pracy? Co w przypadku, gdy kandydat zrezygnuje z nawiązania stosunku pracy?
20. Co oznacza nierozstrzygnięcie naboru na stanowisko? W jaki sposób je uzasadnić?
21. Czy dopuszczalne jest stwierdzenie nieważności naboru?
22. Pytania Uczestników.
Kadry, prawo pracy, płace