FRDL WSPIERA DEMOKRATYCZNE PRZEMIANY W UKRAINIE
W dniach 25-26 października 2016 r., w Kijowie odbyła się konferencja inaugurująca projekt „DOBRE – Decentralization Offering Better Results and Efficiency”, którego jednym z głównych partnerów i realizatorów jest FRDL. Pośród gości honorowych konferencji znaleźli się Premier Ukrainy Volodymyr Groisman oraz Henadiy Zubko, Wicepremier, Minister Rozwoju Regionalnego, Budownictwa i Usług Publicznych. Po konferencji, w dniu 27 października odbył się warsztat ekspercki prowadzony przez Fundację.
Premier Ukrainy Volodymyr Groisman wygłaszający przemówienie otwierające konferencję
Projekt DOBRE finansowany jest przez USAID (Amerykańską Agencję ds. Rozwoju Międzynarodowego) i realizowany przez międzynarodowe konsorcjum, którego liderem jest Global Communities. Celem projektu jest wzmocnienie samorządu lokalnego na Ukrainie, wsparcie procesu decentralizacji oraz zapewnienie warunków dla rozwoju społeczności lokalnych. Ważna rola w projekcie przewidziana jest dla polskich partnerów. FRDL, która powstała w 1989 r. by wspierać rozwój samorządności w Polsce, została wyłoniona do realizacji projektu DOBRE, jako najbardziej doświadczona i zasłużona w tym zakresie polska organizacja.
W trakcie pierwszego dnia konferencji, podczas panelu organizowanego przez FRDL, który cieszył się ogromnym zainteresowaniem uczestników, przedstawiciele Fundacji zaprezentowali doświadczenia polskiej reformy samorządowej oraz działania samej Fundacji na rzecz wspierania procesu decentralizacji oraz jej dalsze, ciągłe działania na rzecz profesjonalizacji polskich kadr samorządowych. Przedstawiono także dotychczasowe, liczne projekty realizowane przez FRDL w Ukrainie.
Prezes Zarządu FRDL Cezary Trutkowski prezentujący polskie doświadczenia w trakcie panelu FRDL
Działania w projekcie będą się koncentrować na wsparciu nowopowstałych ukraińskich jednostek terytorialnych w zakresie lepszego zarządzania zasobami lokalnymi, poprawy jakości usług publicznych, lepszego zarządzania finansami, stymulowania rozwoju gospodarczego oraz, co nie mniej ważne, na budowaniu zaufania społecznego do wprowadzanych reform. Efekty tych działań mają posłużyć jako zachęta dla innych, jeszcze nieskonsolidowanych jednostek do łączenia się w większe podmioty, które będą mogły sprawniej wypełniać swoje zadania.
Przedstawiciele ukraińskich jednostek terytorialnych w trakcie dyskusji prowadzonych przy tzw. stolikach tematycznych
Fundacja realizować będzie jeden z ważniejszych komponentów projektu polegający na wsparciu ukraińskich jednostek w zakresie przygotowywania strategicznych planów rozwoju wypracowywanych metodą partycypacyjną (czyli przy zaangażowaniu społeczności lokalnej) oraz planów rozwoju gospodarczego na obszarach najbardziej zacofanych ekonomicznie.22
Po konferencji, w dniu 27 października odbył się warsztat ekspercki prowadzony przez FRDL w trakcie którego polscy, ukraińscy i amerykańcy eksperci dzielili się doświadczeniami i pracowali nad koncepcją realizacji diagnoz lokalnych, których opracowanie ma być fazą wprowadzającą do przygotowania partycypacyjnych strategii rozwoju. W sumie wsparciem objętych zostanie 75 tzw. skonsolidowanych gromad.
Warsztat ekspercki FRDL, w którym uczestniczyli polscy, ukraińscy i amerykańscy eksperci projektu DOBRE
DOBRE – materiały konferencyjne