Podczas proponowanego szkolenia w praktyczny sposób zostaną przekazane informacje z zakresu zmian wprowadzanych do ustawy o gospodarce nieruchomościami, uwzględniające najnowsze wyjaśnienia RIO (Gdańsk, Poznań, Zielona Góra, Łódź, Katowice, Kielce, Białystok), związane z rozliczaniem dochodów z najmu, dzierżawy, użytkowania wieczystego oraz ze sprzedażą gruntów użytkownikowi wieczystemu. Z uwagi na ogrom zmian o charakterze finansowym, rzutujących na prawidłowe rozliczenia w ewidencji księgowej, klasyfikacji budżetowej oraz sprawozdawczości podczas zajęć uzyskasz odpowiedzi na m. in. pytania:
• Co się zmienia po nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami w zakresie należności w urzędach gmin/starostwach powiatowych?
• Co się zmienia po wyroku TSUE w sprawie transakcji handlowych – Wyrok Trybunału Sprawiedliwości z dnia 13 stycznia 2022 r. C-327/20 w zakresie rozliczeń należności w urzędach/starostwach, szkołach, zakładach gospodarki komunalnej/mieszkaniowej, ośrodkach sportu i rekreacji oraz innych jednostkach budżetowych?
• Co się zmienia po wyroku TSUE w sprawie definicji transakcji handlowych – Wyrok Trybunału Sprawiedliwości z dnia 1 grudnia 2022 r. C-419/21 w zakresie rozliczeń należności w urzędach/starostwach, szkołach, zakładach gospodarki komunalnej/mieszkaniowej, ośrodkach sportu i rekreacji oraz innych jednostkach budżetowych?
• Co się zmienia po wyroku TSUE w związku z tym, że sąd krajowy nie może odmówić zasądzenia stałej kwoty rekompensaty lub ją ograniczyć, na podstawie ogólnych zasad krajowego prawa prywatnego, w tym także w przypadku, gdy opóźnienia w płatnościach, które wystąpiły w ramach tej samej umowy, dotyczą w szczególności niskich kwot, a nawet niższych od tej stałej kwoty (należność główna 50,00 zł, a rekompensata 160,00 zł) na przykład - Wyrok Trybunału Sprawiedliwości z dnia 4 maja 2023 r. C-78/22 w zakresie rozliczeń należności w urzędach/starostwach, szkołach, zakładach gospodarki komunalnej/mieszkaniowej, ośrodkach sportu i rekreacji oraz innych jednostkach budżetowych?
• Co dalej z nakazami zapłaty i egzekucją sądową 40/70/100 euro oraz odsetek za opóźnienie od należności?
• Co dalej z zaległościami oraz nowymi przypisami należności?
• Jak prowadzić ewidencję analityczną oraz syntetyczną i jak inwentaryzować rozrachunki?
• Czy droga sądowa została zamknięta dla 40/70/100 euro oraz odsetek za opóźnienie od należności?
Te i inne zagadnienia będą omawiane podczas szkolenia.
Spotkanie poprowadzi ceniony specjalista i ekspert w zakresie finansów publicznych, który wskaże praktyczne, sprawdzone rozwiązania dotyczące tematyki szkolenia.
Finanse, rachunkowość, podatki