kongrespost

23 listopada 2016 r. w Jasionce k. Rzeszowa miał miejsce Pierwszy Kongres „Samorząd w obliczu wyzwań z zakresu ochrony środowiska”, którego organizatorem była Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej - Podkarpacki Ośrodek Samorządu Terytorialnego, a współorganizatorem Klaster EXPO.

W wydarzeniu uczestniczyło blisko 100 przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego - wójtów, burmistrzów, prezydentów miast i starostów oraz naczelników i kierowników wydziałów ochrony środowiska. Udział w nim wzięli również dyrektorzy i prezesi zakładów usług komunalnych z terenu woj. podkarpackiego.  Kongres miał na celu poszerzenie świadomości przedstawicieli samorządu terytorialnego nt. możliwości realizacji inwestycji w zakresie ochrony środowiska oraz pozyskania środków na ich finansowanie. Kongres składał się z części konferencyjnej  i wystawienniczej. Wśród prelegentów znaleźli się przedstawiciele Ministerstwa Środowiska, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie, Podkarpackiego Klastra Energii Odnawialnej oraz firm działających w branży Odnawialnych Źródeł Energii.

Kongres „Samorząd w obliczu wyzwań z zakresu ochrony środowiska” był odpowiedzią na potrzebę zdobycia przez kadrę zarządzającą oraz pracowników jednostek samorządu terytorialnego z terenu Podkarpacia praktycznej wiedzy z zakresu: realizacji Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych, zagospodarowania osadów ściekowych, realizacji inwestycji z zakresu odnawialnych źródeł energii, co przełoży się na sprawniejszą realizację Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych, właściwe zagospodarowanie osadów ściekowych oraz wzrost inwestycji z zakresu OZE. Kongres, dzięki połączeniu części konferencyjnej z wystawienniczą, dostarczył zarówno informacji merytorycznych, przekazanych przez przedstawicieli instytucji samorządowych, uczelni jak również technologicznych, prezentowanych przez wystawców – producentów urządzeń stosowanych w inwestycjach z zakresu ochrony środowiska.

W trakcie Kongresu ogłoszone zostały wyniki V edycji Rankingu Gmin Podkarpacia 2015. Tegorocznym zwycięzcą Rankingu Gmin Podkarpacia została Gmina Głogów Małopolski. Drugie miejsce zajęła Gmina Miejska Mielec, a trzecie Gmina Boguchwała.

Ideą Rankingu Gmin Podkarpacia jest wyłonienie i promowanie gmin wyróżniających się pod względem rozwoju społeczno-gospodarczego na terenie woj. podkarpackiego. Wyniki Rankingu oparte zostały o dane statystyki publicznej za rok 2015, zebrane i przeanalizowane przez Urząd Statystyczny w Rzeszowie. Metodą oceny poziomu rozwoju gminy jest syntetyczny wskaźnik rankingowy wyliczony w oparciu o 11 wskaźników mierzących m.in. potencjał, aktywność i wyniki osiągane przez gminę w sferze gospodarczej i społecznej. Badane wskaźniki dotyczyły wydatków majątkowych inwestycyjnych na jednego mieszkańca, wydatków na administrację publiczną na 1 mieszkańca, budżetów środków europejskich na 1 mieszkańca, podmiotów gospodarczych zarejestrowanych w rejestrze REGON na 10 tys. mieszkańców, udziału ludności w wieku produkcyjnym w ludności ogółem, saldo migracji na 1 tys. mieszkańców dane za 2014 r., wydatków majątkowych inwestycyjnych na gospodarkę komunalną i ochronę środowiska na 1 mieszkańca, czytelników bibliotek publicznych na 1 tys. mieszkańców, przyrostu naturalnego na 1 tys. mieszkańców, wyniki sprawdzianów szóstoklasistów i testów gimnazjalistów -średni wynik w procentach na 1 zdającego.

Wyniki Rankingu Gmin Podkarpacia 2015:




















































































1


Głogów Małopolski

2


Mielec

3


Boguchwała

4


Czarna

5


Zagórz

6


Krasne

7


Ostrów

8


Cisna

9


Trzebownisko

10


Nisko

11


Dębica

12


Lubaczów

13


Łańcut

14


Solina

15


Jasło

16


Tryńcza

17


Mielec

18


Medyka

19


Kolbuszowa

20


Pysznica

 

Intencją pomysłodawców jest, aby corocznie organizowany Ranking Gmin Podkarpacia stał się przedsięwzięciem o szczególnym znaczeniu dla województwa, wprowadzając do publicznej debaty zasadę oceny samorządów przy pomocy wskaźników liczbowych. Przeprowadzone analizy statystyczne (Urząd Statystyczny w Rzeszowie wylicza w oparciu o 11 wskaźników jeden wskaźnik syntetyczny) mogą stać się podstawą poważnej dyskusji zarówno nad rozwiązaniami bieżącymi, jak i strategicznymi kierunkami rozwoju całego regionu. Ocenie poddawane są wszystkie gminy województwa podkarpackiego z wyłączeniem miast na prawach powiatu: Rzeszowa, Przemyśla, Tarnobrzega i Krosna.

Patronat honorowy: Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart, Dyrektor Urzędu Statystycznego Marek Cierpiał-Wolan.

Patronat medialny: Radio Rzeszów, TVP3 Rzeszów, Gazeta Codzienna „Nowiny”.