"LIDER AKTYWNOŚCI OBYWATELSKIEJ" - ZNAMY LAUERATÓW KONKURSU
Podczas uroczystej gali 14 marca 2013 w Kielcach poznaliśmy laureatów współorganizowanego przez FRDL konkursu „Lider Aktywności Obywatelskiej”.
Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej w Kielcach w partnerstwie z Województwem Świętokrzyskim od sierpnia 2012 r. realizuje projekt pn. „Regionalnie z Pasją” współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.
Działania podejmowane w Projekcie inspirują mieszkańców województwa świętokrzyskiego, władze publiczne oraz pozostałe środowiska do aktywności obywatelskiej, ale również do włączenia się w proces budowy społeczeństwa obywatelskiego. Jednym z elementów projektu jest Konkurs „Lider Aktywności Obywatelskiej”, poprzez który chcemy wskazać i wypromować w naszym Regionie osoby wyjątkowe - prawdziwych liderów społecznych, którzy pomimo wielu przeciwności podejmują niezwykłe działania w swoich małych społecznościach, zachęcając w ten sposób do aktywności innych.
Zgłoszenia uczestnika dokonać mogła grupa minimum 5 osób z wyłączeniem podmiotu zgłaszanego. Kapituła Konkursudokonała wyboru finalistów spośród zgłoszonych 39 podmiotów z terenu województwa świętokrzyskiego. W pracach Kapituły uczestniczyli:
- Pani Joanna Gergont –Woś – Redaktor Naczelna Radia Kielce
- Pan Piotr Żołądek – Członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego
- Pan Mieczysław Pastuszko – Dyrektor Wydziału Projektów Strukturalnych i Strategii Miasta Kielce
- Pan Marek Mikos – p.o. Dyrektora Oddziału TVP KIELCE
- Pan Adam Aduszkiewicz – Prezes Zarządu Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej
Celem konkursu jest zwrócenie uwagi opinii publicznej na ludzi skromnych, o ogromnych sercach i wielkiej wyobraźni. Ich twórcze działania zmieniają często szarą rzeczywistość i sprawiają, że urzeczywistnia się to, co było dotąd niemożliwe. Dzięki takim działaniom, nasze społeczeństwo się rozwija, a aktywność i zaradność liderów zmienia na lepsze miejsce, w którym żyją. Pomimo, że uczestnicy konkursu reprezentują różne środowiska i grupy wiekowe, to łączy ich wielka pasja i zapał do działania na rzecz swojej małej ojczyzny. Najmłodsza uczestniczka konkursu miała zaledwie 8 lat, a najstarszy ponad 75 lat.
Nagrodę główną otrzymał pan Piotr Popiel. Wśród jego licznych inicjatyw wymienić należy: organizowanie Klubu Gier Planszowych dla dzieci, przeprowadzenie na terenie gminy Miedziana Góra akcji „Szlachetna Paczka”, utworzenie i koordynacja gminnego Centrum Wolontariatu, stworzenie strony internetowej zawierającej pierwszy w województwie zestaw audio przewodników, pomysłodawca i koordynator projektów street artowych: „Eko sztuka ulicy” i „Barwy języka polskiego”. Dzięki swojemu zaangażowaniu w ideę mądrej pomocy zintegrował wiele osób, wolontariuszy, rodzin w potrzebie i darczyńców.
Przyznano również 4 wyróżnienia oraz 3 wyróżnienia specjalne.
Z listą laureatów można zapoznać sie tutaj.