kirgistan_stepien-7b62b90b

Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej była współorganizatorem wizyty studyjnej z Kirgistanu w dniach 16–19.12.2014. Wśród uczestników wizyty znaleźli się przedstawiciele Rządowego Biura ds. Decentralizacji i Rozwoju Samorządu Terytorialnego, Ministerstwa Finansów, Departamentu Organizacji i Inspekcji Samorządu Terytorialnego w Biurze Premiera Rządu, regionalnych władz samorządowych w Jalal-Abad i Issyk-Kul, organizacji pozarządowej Bosteri, Issyk-Kul oraz przedstawiciele Instytutu Polityki Rozwojowej z Biszkeku. Wizyta została zorganizowana w ramach projektu Voice and Accountability: Citizens’ Participation and Oversight of Budget Process in the Kyrgyz Republic, realizowanego przez Instytut Polityki Rozwoju (Development Policy Institute, DPI), finansowanego z funduszy rządu Szwajcarii we współpracy z brytyjskim Departamentem Rozwoju Międzynarodowego (DFID).

Celem czterodniowej wizyty była wymiana doświadczeń na temat statusu samorządu w Polsce, współpracy rządu, administracji publicznej na szczeblach od centralnego do lokalnego ze społeczeństwem obywatelskim oraz dyskusja nad formami włączania mieszkańców i organizacji pozarządowych w proces podejmowania decyzji (z akcentem na budżet partycypacyjny).

W ramach wizyty zorganizowano spotkania w Kancelarii Prezydenta RP, w Sejmie, Centrum Komunikacji Społecznej w Urzędzie Miasta Stołecznego Warszawy, w kilku urzędach gmin Mazowsza (w Legionowie, Józefowie oraz w gminie Borowie), a także w siedzibach organizacji pozarządowych (w Instytucie Spraw Publicznych, Fundacji im. Stefana Batorego, Fundacji Badań i Innowacji Społecznych Stocznia oraz FRDL). Pierwszego dnia wizyty w siedzibie FRDL z uczestnikami spotkał się prof. Jerzy Stępień, prezentując perspektywę doświadczeń, osiągnięć i wyzwań po dwudziestu pięciu latach samorządu w Polsce. Na podsumowującym wizytę studyjną spotkaniu w FRDL Mazowsze Zbigniew Wejcman oraz Tomasz Schimanek podzielili się z uczestnikami krytyczną refleksją nad praktyką współpracy między samorządem a organizacjami pozarządowymi oraz rekomendacjami w oparciu o polskie doświadczenia.