Działalność socjalna w organizacjach pozarządowych [27.05]
Działalność socjalna stanowi jeden z elementów związanych z zatrudnianiem pracowników. W jednostkach pozabudżetowych istnieje opcja dostosowania wielkości zakładowego funduszu świadczeń socjalnych do możliwości pracodawcy, a w małych podmiotach także możliwość zamiany funduszu socjalnego na świadczenie urlopowe; istnieje też opcja podpisania umowy o wspólnej działalności socjalnej z innymi podmiotami.
Termin: 27 maja | godz.9:00-14:00
Warsztaty odbędą się na platformie ClickMeeting.
Zarejestrowani uczestnicy otrzymają link do spotkania na podany adres mailowy.
Liczba miejsc jest ograniczona
Osoby uczestniczące w szkoleniu dowiedzą się:
- Jakie są zasady tworzenia zakładowego funduszu socjalnego ?
- Kiedy można wypłacać świadczenie urlopowe i czy jest ono tożsame z „wczasami pod gruszą”?
- Na co można przeznaczać fundusz świadczeń socjalnych?
- Jakie błędy są najczęściej popełniane w zakresie działalności socjalnej?
- Czy świadczenia socjalne są opodatkowane i objęte składkami z ubezpieczenia społecznego?
- Czy pracodawca może być ukarany za nieprawidłowości w zakresie funduszu socjalnego?
Warsztaty dedykowane są szczególnie osobom zainteresowanym:
Osoby prowadzące sprawy kadrowe i socjalne pracowników, osoby zarządzające organizacjami.
Praktyczne umiejętności, które można zdobyć podczas warsztatów:
- Optymalne wykorzystanie przepisów w zakresie działalności socjalnej: wielkości funduszu, przeznaczenia, wydatkowania środków.
- Opracowanie dokumentów wewnętrznych – regulaminu zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, wniosków, umów pożyczki na cele mieszkaniowe z zfśs i poręczenia, umowy o wspólnej działalności socjalnej itp.
Prowadzący: Janusz Białek
Prawnik, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego; studia podyplomowe - prawo pracy UAM Poznań. W latach 1994-2007 – zatrudniony w PIP Okręgowy Inspektorat Pracy w Gdańsku, organizacja kampanii informacyjnych np. dotyczących ograniczania czynników psychospołecznych w środowisku pracy. Doświadczony trener i prelegent, ekspert w zakresie indywidualnego i zbiorowego prawa pracy, autor licznych opinii prawnych. Od 2006 r. stale współpracujący z Fundacją Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego - szkolenia w zakresie prawa pracy w jednostkach budżetowych, a także szkolenia dla organizacji pozarządowych m.in. w ramach OWES. Od 14 lat wykładowca na studiach podyplomowych, Politechnika Gdańska (Wydział Zarządzania i Ekonomii) - przedmiot: prawna ochrona pracy