Od jesieni 2016 r. Fundacja realizuje jeden z najważniejszych komponentów programu DOBRE, polegający na wparciu ukraińskich skonsolidowanych gromad w przygotowaniu strategii rozwoju lokalnego metodą partycypacyjną (tzw. Metodą FRDL). Zgodnie z założeniami, proces partycypacyjnego planowania strategicznego odbywa się przy szerokim zaangażowaniu społeczności lokalnej i poza konsultacjami społecznymi obejmuje też badania społeczne oraz szereg działań aktywizujących mieszkańców.

Efektem zadań realizowanych przez FRDL w 52 ukraińskich jednostkach terytorialnych jest przygotowanie 52 diagnoz lokalnych oraz 44 strategii rozwoju dla jednostek zlokalizowanych w regionach: dniepropietrowskim, iwanofrankowskim, charkowskim, chersońskim, kirowohradzkim, mikołajowskim i tarnopolskim. Gromady otrzymują także wsparcie doradcze na etapie wdrażania strategii. Dodatkowo, diagnozy i strategie opracowane przez FRDL wyznaczają zakres dalszego wsparcia DOBRE dla jednostek uczestniczących w projekcie.

Inne zadania realizowane w programie przez FRDL obejmują m.in. organizację cyklu warsztatów pod nazwą „Akademia Przywództwa” oraz wizyty studyjne do polskich gmin, w trakcie których ukraińscy uczestnicy mają okazję zapoznać się z zasadami funkcjonowania i najciekawszymi osiągnięciami polskich samorządów. Do tej pory Fundacja zorganizowała 15 sesji szkoleniowych dla 5 grup uczestników w ramach „Akademii Przywództwa”, a także 5 generalnych i 2 sektorowe (specjalistyczne) wizyty studyjne do Polski.

Obecnie trwają przygotowania do uruchomienia następnego etapu programu, który obejmie analogicznym wsparciem kolejnych 25 ukraińskich gromad.

Program DOBRE (Decentralization Offering Better Results and Efficiency) finansowany jest przez Amerykańską Agencję ds. Rozwoju Międzynarodowego (USAID) i realizowany przez międzynarodowe konsorcjum, którego liderem jest Global Communities. Jego celem jest wzmocnienie samorządu lokalnego w Ukrainie, wsparcie procesu decentralizacji oraz zapewnienie warunków dla rozwoju społeczności lokalnych. Jednocześnie ważnym aspektem projektu jest budowanie zaufania społecznego do wprowadzanych reform.
Więcej informacji o programie na stronie: https://frdl.org.pl/doradztwo-i-konsulting/projekty-miedzynarodowe/dobre-decentralization-offering-better-results-and-efficiency/