Szkolenie on-line: wirtualne szkolenie prowadzone i realizowane za pomocą platformy, która umożliwi obustronną komunikację między prowadzącym szkolenie a uczestnikami.
Instytucja audytu wewnętrznego funkcjonuje w administracji publicznej od 1998 r., jednak obowiązek i sposób jego przeprowadzenia w jednostkach samorządu terytorialnego jest zależny od kwot ujętych w ich budżetach. Budzi to wiele niejasności w zakresie przeprowadzenia audytu jak i organizacji komórki audytu w JST, mimo że ta organizacja jest uzależniona od standardów audytu wewnętrznego, wynikających bezpośrednio ze stosowania ustawy o finansach publicznych. Podczas proponowanego szkolenia ekspert- praktyk omówi zasady prawidłowej organizacji komórki audytu wewnętrznego, popierając je przepisami oraz własnym doświadczeniem i dobrymi praktykami z innych jednostek.
Zdobycie wiedzy i nabycie praktycznych umiejętności dotyczących prawidłowej organizacji komórki audytu wewnętrznego w jednostce sektora finansów publicznych.
Omówienie istotnych dokumentów dotyczących funkcjonowania komórki: karty audytu wewnętrznego oraz regulaminu audytu wewnętrznego na przykładowych rozwiązaniach.
Zapoznanie się z właściwymi zasadami działania audytu wewnętrznego tak, aby skutecznie realizować zadania, zapewniając pełen profesjonalizm i staranność działań w tym wskazanie roli kierownika komórki audytu wewnętrznego.
Przedstawienie zadań i relacji z innymi wydziałami/ stanowiskami w jednostce oraz współpracy z audytorami zewnętrznymi.
1. Pozycja wewnątrz organizacji i niezależność.
2. Karta audytu wewnętrznego: Co reguluje? Jakie informacje powinna zawierać?
3. Regulamin audytu wewnętrznego – przykładowe rozwiązania organizacyjne.
4. Skład komórki audytu (jednoosobowe, wieloosobowe).
5. Rola kierownika komórki audytu wewnętrznego.
6. Zasady działania audytu wewnętrznego:
zapewnienie wysokiej jakości audytu wewnętrznego,
koncentracja na obszarach ryzyka, profesjonalizm,
ukierunkowanie na poprawę działalności jednostki,
poziom istotności,
obiektywizm i należyta staranność.
7. Zadania komórki audytu wewnętrznego:
analiza ryzyka,
plan audytu,
zadania zapewniające,
czynności doradcze,
monitorowanie stanu realizacji zaleceń, czynności sprawdzające,
sprawozdanie z audytu wewnętrznego.
8. Relacje z kierownikami i personelem innych komórek organizacyjnych.
9. Współpraca z audytorami zewnętrznymi.
10. Pytania uczestników i podsumowanie szkolenia.
Kadra zarządzająca jst, w szczególności sekretarze, audytorzy wewnętrzni zatrudnieni w jednostkach sektora finansów publicznych albo wykonujący czynności na umowę zlecenia, asystenci audytu i pracownicy ds. audytu wewnętrznego zatrudnieni w jednostkach organizacyjnych JSFP, w szczególności w urzędach gmin, starostwach, ośrodkach pomocy społecznej, urzędach pracy, jednostkach ochrony zdrowia; wszystkie osoby zainteresowane zdobyciem wiedzy na temat organizacji i funkcjonowania komórki audytu.
Radca prawny, trener, doradca, pracownik samorządowy od 1998 roku, w latach 2004-2006 arbiter z listy Prezesa UZP, audytor systemu finansów publicznych. Doświadczony audytor - praktyk, który przeprowadził liczne audyty zewnętrzne z zakresu działalności jednostek sektora finansów publicznych, w tym w obszarze zamówień publicznych, finansów publicznych, projektów współfinansowanych ze środków UE.
Audyt, kontrola, zarządcze