DZIEŃ 1 – 20 lutego 2023 r.
1. Podstawowe zagadnienia dotyczące środków trwałych:
• Ustalenia wartości początkowej środków trwałych, w tym zapisy ustawy o podatku dochodowym, ustawy o rachunkowości, KSR nr 11.
• Wyceny środków trwałych po zmianie wartości, ulepszeniu itp.
• Dokumentowania środków trwałych, w tym: zakończenia inwestycji, przyjęcia, przekazania odpłatnego i nieodpłatnego środków trwałych.
2. Klasyfikacja środków trwałych:
• Łączenie oraz dzielenie środków trwałych: zapisy rozporządzenia oraz możliwe uproszczenia.
• Praktyczne wskazówki z zakresu ustalania grupy rodzajowej środków trwałych.
3. Dokumenty związane z gospodarką majątkową - druki dotyczące środków trwałych, m. in. karty kontowe środków trwałych i WNiP, OT, PT, LT: sposób ich wypełniania, moment wystawienia istotny w kwestii okresu używania majątku i jego umarzania oraz amortyzacji.
4. Decyzja o okresie umarzania i jej wpływ na dalsze postępowanie, wystawione dokumenty i ewidencję środków trwałych i WNiP.
5. Zapisy Krajowego Standardu Rachunkowości nr 11 – środki trwałe. Zastosowanie praktyczne.
6. Pytania i dyskusja.
DZIEŃ 2 – 21 lutego 2023 r.
1. Środki trwałe a pozostałe środki trwałe:
• Problem tzw. środków małocennych oraz środków trwałych w odniesieniu do rozporządzenia w sprawie szczególnych zasad rachunkowości i planów kont (…).
• Wskazanie różnic w pojęciach: środków trwałych i pozostałych środków trwałych, między ustawą o rachunkowości a ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych - NOWY próg 10 000 zł.
2. Umorzenie środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych oraz pozostałych środków trwałych. Umorzenie w skali roku, miesiąc rozpoczęcia i zakończenia dokonywanych odpisów umorzeniowych, korekta błędnie dokonywanego umorzenia w ujęciu merytorycznym i księgowym.
3. Remont a ulepszenie środków trwałych - jak ustalić różnicę między remontem a ulepszeniem? Wyjaśnienia, dokumentacja, ewidencja księgowa.
4. Pytania i dyskusja.
DZIEŃ 3 – 22 lutego 2023 r.
1. Ewidencja zakupu nowych części zestawów komputerowych ze szczególnym uwzględnieniem zapisów Krajowego Standardu Rachunkowości Nr 11 - środki trwałe. Przykłady z KSR oraz z praktyki jst.
2. Rozporządzenie w sprawie szczególnych zasad rachunkowości i jego wpływ na sposób ujmowania środków trwałych w ewidencji, w tym:
• Środki trwałe konta 011, 013 i 020: ewidencja środków trwałych, pozostałych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w jednostkach.
• Umorzenie środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych oraz pozostałych środków trwałych: konta 071, 072.
3. Wpływ i sposób ujęcia wartości środków trwałych w bilansie.
4. Dane niezbędne do prawidłowego sporządzenia informacji dodatkowej - części sprawozdania końcowego jednostki. Wpływ ewidencji merytorycznej na sposób wypełnienia informacji dodatkowej.
5. Pytania i dyskusja.
Finanse, rachunkowość, podatki