1. Obowiązki wierzyciela jako podmiotu inicjującego postępowanie egzekucyjne.
- Obowiązek ustalania i dochodzenia należności publicznoprawnych - kontrolowanie terminowości wpłat, naliczanie odsetek. Czy od wszystkich należności publicznoprawnych należą się odsetki i czy zawsze będą to odsetki podatkowe?.
- Wymagalność publicznoprawnego świadczenia pieniężnego jako moment podjęcia działań o charakterze przedegzekucyjnym przez wierzyciela. Czy kierować do egzekucji administracyjnej można tylko należności wynikające z ostatecznych decyzji? Kiedy można wystawić tytuł wykonawczy na należność, która nie wynika z decyzji ostatecznej?
2. Działania przedegzekucyjne podejmowane przez wierzycieli należności z podlegających egzekucji administracyjnej. W którym momencie należy je podejmować?
- Aktualnie obowiązujące przepisy dot. postepowania wierzycieli należności pieniężnych.
- Działania informacyjne wierzyciela wobec zobowiązanego: formy, terminy, dokumentowanie, cel dokumentowania działań informacyjnych.
- Wystawianie upomnień na zaległości publicznoprawne: doręczenie upomnienia, terminy, kwoty. Czy jednym upomnieniem można objąć różne zaległości tego samego zobowiązanego?
- Obciążenie zobowiązanego kosztami upomnienia np. zapłata zaległości po wysłaniu upomnienia ale przed jego doręczeniem. Czy do małżonka zobowiązanego należy wysyłać upomnienie? Czy małżonek zobowiązanego, który nie jest podatnikiem powinien otrzymać upomnienie i co z kosztami upomnienia?
- Czy i na podstawie jakich przepisów koszty upomnienia można umorzyć?
- Przedawnienie kosztów upomnienia – nowe zasady wynikające ze zmienionej ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Czy koszty upomnienia mogą być egzekwowane po wygaśnięciu zobowiązania, którego te koszty dotyczyły? Praktyczne przykłady liczenia terminów przedawnienia aktualnych i ”starych” kosztów upomnienia.
- Kiedy upomnienie na zaległości publicznoprawne nie musi być wysyłane? Przykłady należności na które nie ma obowiązku wysyłania upomnienia przed wystawieniem TW.
- Czy upomnienie należy wystawić i doręczyć małżonkowi zobowiązanego odpowiedzialnego tylko majątkiem wspólnym, który jest nie ujęty w części a tytułu wykonawczego?
3. Wystawianie i kierowanie do egzekucji administracyjnej elektronicznego tytułu wykonawczego - sposoby elektronicznego przekazywania TW, aktualne wzory.
- Omówienie aktualnych wzorów TW i prawidłowego ich wypełnienia -wybrane elementy, m.in. pouczenie dla małżonka zobowiązanego o prawie sprzeciwu w sprawie odpowiedzialności majątkiem wspólnym, sposób przesłania do organu egzekucyjnego.
- Kolejny i dalszy tytuł wykonawczy: elementy, postać i cel wystawiania. Czy kolejny i dalszy tytuł wykonawczy też należy wystawiać w wersji elektronicznej?
- Omówienie najczęściej występujących błędów w sporządzaniu tytułów wykonawczych. Jak prawidłowo określić odsetki w tytule wykonawczym? Jaką datę doręczenia upomnienia wskazać w przypadku podwójnego awizo?
- Czy i kiedy wierzyciel powinien załączyć do przekazywanego tytułu wykonawczego informację dodatkową, w tym informację o majątku zobowiązanego, z którego może być prowadzona egzekucja?
- Podpis elektroniczny. Czy osoba podpisująca elektronicznie TW, oprócz upoważnienia do podpisu elektronicznego musi mieć upoważnienie wierzyciela/organu? Czy upoważnienie powinno być wydane na podstawie Ordynacji podatkowej czy ustawy o postępowaniu egzekucyjnym?
- Konsekwencje nieprawidłowego wypełnienia e-TW - zakres weryfikacji tytułu wykonawczego w aplikacji e-TW przed wszczęciem postępowania egzekucyjnego.
4. Przebieg postępowania egzekucyjnego w administracji.
- Moment wszczęcia postępowania egzekucyjnego – rozróżnienie pomiędzy wszczęciem postępowania egzekucyjnego i wszczęciem egzekucji.
- Badanie dopuszczalności przystąpienia do egzekucji przez organ egzekucyjny. Przesłanki i konsekwencje dla wierzyciela nie przystąpienia do egzekucji, co wierzyciel może zrobić po otrzymaniu zawiadomienia o nieprzystąpieniu do egzekucji?.
- Obowiązki wierzyciela w zakresie współdziałania z organem egzekucyjnym.
- W jakich sprawach wierzyciel musi niezwłocznie informować organ egzekucyjny i w jakiej formie?
- Nowy elektroniczny dokument zawiadomienie wierzyciela do organu egzekucyjnego (e-ZW). Na co zwrócić uwagę przy jego wypełnieniu? Czy i od kiedy musi być stosowany?
- Jakie mogą być konsekwencje nieterminowego poinformowania organu egzekucyjnego np. o wpłacie należności objętej tytułem wykonawczym do wierzyciela?
- Czy wyegzekwowaną przez organ egzekucyjny należność po uprzedniej wpłacie należności objętej tytułem wykonawczym do wierzyciela uznać można za nadpłatę? Kto – organ egzekucyjny czy wierzyciel zwraca podwójnie ściągniętą kwotę wynikającą z TW?
- Nowe sposoby płatności egzekwowanych należności. Czy osoby nie będące zobowiązanymi mogą zapłacić egzekwowaną należność za zobowiązanego?
5. Zmienione zasady ponownego wszczęcie postępowania egzekucyjnego.
- Czy i w jaki sposób można ponownie wszcząć egzekucję administracyjną po uprzednim umorzeniu postępowania?
- Wniosek wierzyciela o ponowne wszczęcie egzekucji - zakres informacji przekazywanych przez wierzyciela do organu egzekucyjnego.
- Wprowadzenie nowej instytucji – skierowanie przez wierzyciela lub organ egzekucyjny do zobowiązanego wezwania o wyjawienie majątku (forma wyjawienia majątku). Jak postąpić w przypadku gdy zobowiązany nie reaguje na wniosek o wyjawienie majątku?
- Dalszy lub dotychczasowy tytuł wykonawczy jako podstawa ponownego wszczęcia postępowania egzekucyjnego.
- Zawiadomienie organu egzekucyjnego o ponownym wszczęciu egzekucji administracyjnej - dochodzenie kosztów egzekucyjnych powstałych w umorzonym postępowaniu egzekucyjnym w toku ponownie wszczętej egzekucji.
6. Likwidacja nadpłat z tytułu podatków i niepodatkowych należności publicznoprawnych.
- Co to jest i kiedy powstaje nadpłata podatku lub nadpłata niepodatkowej należności publicznoprawnej?
- Czy postępowanie stwierdzające nadpłatę wszczynane jest na żądanie strony czy z urzędu?
- Czy należy informować o nadpłacie?
- Czy na każdą – nawet najniższą kwotę – musi być wydawana decyzja o nadpłacie? Czy każda kwota nadpłaty musi być podatnikowi/zobowiązanemu zwrócona i w jakiej formie?
- Czy napłata może być zarachowana na poczet innych zaległych należności tego samego podatnika/zobowiązanego?
- Czy do zarachowania nadpłaty na poczet innych zaległości stosujemy te same zasady co do zarachowania wpłaty dokonywanej dobrowolnie ale po upływie terminu płatności (art. 62 o.p.)?
- Jak postąpić z nadpłatą, której podatnik nie odbiera? Czyli kiedy przedawnia się prawo do nadpłaty?
7. Podstawowe zagadnienia dotyczące kosztów egzekucyjnych. Czy co należy zrobić aby do minimum ograniczyć przypadki płacenia kosztów egzekucyjnych przez wierzyciela?
- Aktualne zasady naliczania kosztów egzekucyjnych. Określenie maksymalnej wysokości opłat egzekucyjnych, opłata manipulacyjna, nowy katalog wydatków egzekucyjnych.
- Kiedy koszty egzekucyjne pokrywa wierzyciel?
- Co wierzyciel może zrobić aby ograniczyć przypadki ponoszenia kosztów egzekucyjnych?
- Czy i na jakich zasadach koszty egzekucyjne należne od wierzyciela mogą być umorzone?
- Zmiana zasad przedawnienia kosztów egzekucyjnych.
8. Odpowiedzi na pytania i indywidualne konsultacje.
Finanse, rachunkowość, podatki