Opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi zwana opłatą śmieciową lub podatkiem śmieciowym jest należnością publicznoprawną, która stanowi dochód gminy. Występowanie na gruncie opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi wielu charakterystycznych tylko dla niej instytucji np. konstrukcja zawiadomienia o wysokości opłaty, w przypadku zmiany jej stawki rodzi szereg pytań i wątpliwości.
Problemy z prawidłowym wymiarem opłaty mogą wiązać się również z przyjętymi metodami ustalania wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Coraz częściej wybierana metoda oparta na zużyciu wody powoduje namnożenie się czynników, które mogą mieć wpływ na wysokość opłaty, a zdefiniowanie ich bywa kłopotliwe, a w niektórych przypadkach jest wręcz niemożliwe.
Kolejnym problemem, któremu trzeba poświęcić szczególną uwagę to zjawiska, zaistniałe wskutek przybycia do naszego kraju osób zza wschodniej granicy. W tym kontekście szczególnego znaczenia nabierają choćby czynności procesowe dotyczące ustalenia kręgu podmiotów obowiązanych do uiszczania opłaty, czy samej wysokości opłaty. Ważne w tym zakresie mogą okazać się też regulacje dotyczące ulg.
By rozwiać wątpliwości wymienione powyżej oraz usystematyzować wiedzę ze skomplikowanej materii, jaką jest opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi, zapraszamy Państwa na szkolenie, podczas którego omówimy szczegółowo zagadnienia związane z wymiarem i dochodzeniem należności z tytułu opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
Finanse, rachunkowość, podatki