09.00 – 09.30 Możliwość testowania połączenia.
09.30 – 09.40 Rozpoczęcie październikowego Forum Koordynatorów ds. dostępności w JSFP.
Katarzyna Marciniak- Mordel, Magdalena Kubik- Szczerba, Koordynatorki Forum.
09.40- – 12.30 Plan na rzecz zapewniania poprawy dostępności. Na co zwrócić uwagę i jak sobie pomóc w jego przygotowaniu i wdrażaniu?
Przygotowanie i wdrażanie planu na rzecz zapewniania poprawy dostępności jest jednym z kluczowych zadań koordynatora ds. dostępności. Podczas spotkania:
• Zastanowimy się jakie elementy powinien zawierać plan, aby był zgodny z ustawą o dostępności, ale także funkcjonalny w codziennym działaniu.
• Porozmawiamy o tym, jak, kto i kiedy może nas wesprzeć w przygotowaniu planu.
• Poznamy narzędzie, które ułatwia przygotowanie planu - Planer.
• Zrealizujemy ćwiczenia z wykorzystaniem Planera tak, aby przygotować się do jego wykorzystania w codziennej pracy. Uczestnicy powinni mieć ze sobą swoje plany dostępności, gdyż tak jak wskazane w punkcie 5 będziemy na ich podstawie realizować praktyczne ćwiczenia.
Szczegółowy program wystąpienia:
1. Prezentacja przykładowych planów.
2. Założenia planu zgodne z ustawą o dostępności.
3. Przygotowanie planu:
• Funkcja planu.
• Elementy planu.
• Analiza stanu zapewnienia dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami przez podmiot.
• Planowane działania w zakresie poprawy realizacji zadań w zakresie dostępności przez ten podmiot.
• Kogo zaangażować do przygotowania planu?
• Monitorowanie planu.
4. Narzędzie wspierające przygotowanie planu- PLANER – prezentacja narzędzia.
5. Narzędzie wspierające przygotowanie planu- PLANER- ćwiczenia- samodzielna praca z narzędziem.
Ekspertka rynku pracy i w zakresie niepełnosprawności oraz dostępności. Managerka z wieloletnim doświadczeniem, była Prezeska Fundacji Aktywizacja. Badaczka i ewaluatorka, aktywistka. Aktywnie wspiera podmioty publiczne we wdrażaniu dostępności.
12.30 – 12.45 Przerwa kawowa.
12.45 – 13.45 “Nic o nas, bez nas - Koordynatorów ds. dostępności”. Konsultacje Członków Forum z ekspertem w sprawie wypracowania stanowiska Forum Koordynatorów ds. dostępności, działającego przy Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego w zakresie proponowanych zmian do ustawy o zapewnieniu dostępności.
Druga część spotkania zostanie poświęcona konsultacjom Członków Forum z ekspertem, który pomoże wypracować nam stanowisko Forum w zakresie proponowanych zmian do ustawy o zapewnieniu dostępności.
Państwa głosy na temat wyrażenia opinii jako Forum w zakresie stosowania przepisów ustawy i propozycji jej zmiany pojawiały się podczas spotkań (szczególnie wybrzmiały podczas ostatniego, wrześniowego spotkania), dlatego wychodząc naprzeciw nim, proponujemy Państwu możliwość wyrażenia opinii, przedstawienia głosów, pochodzących ze środowiska Koordynatorów, zrzeszonych w ramach naszego Forum i przesłania ich do Ministerstwa.
Forum Koordynatorów ds. dostępności w jednostkach sektora finansów publicznych jest jednostką edukacyjno-konsultacyjną, działającą przy Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego, a jego celem jest m.in. doskonalenie poziomu i sprawności działania pracowników administracji publicznej, w szczególności jst i jednostek podległych, będących koordynatorami ds. dostępności oraz prezentowanie opinii jego członków wobec administracji rządowej i innych instytucji/organizacji. Ten ostatni zostanie zrealizowany m. in. poprzez wyrażanie stanowisk w sprawie obowiązujących aktów prawnych, w tym wypadku zaproponowania zmian w ustawie.
W związku z powyższym zwracamy się do Państwa z prośbą o przemyślenie i zaproponowanie rozwiązań, które w Państwa opinii przyczynią się do skuteczniejszego, łatwiejszego, prostszego stosowania ustawy, pomogą rozpowszechniać dostępność w jsfp i jego otoczeniu oraz usprawnią Państwa codzienną pracę.
Jeśli macie Państwo już gotowe propozycje, pomysły, rozwiązania prosimy o ich przesłanie do koordynatora regionalnego na adres n.gmurkowska@frdl.org.pl lub forumsamorzadowe@frdl.lublin.pl w celu ich wcześniejszego przekazania ekspertowi do dnia 24.10.2023r.
Podczas spotkania wraz z Ekspertką przeanalizujemy zgłoszone przez Państwa propozycje rozwiązań i zmian do ustawy oraz zastanowimy się nad ostatecznym kształtem merytorycznym opracowywanego materiału. Następnie po spotkaniu nasza Ekspertka przygotuje pismo, które zostanie Państwu przekazane z prośbą o ostateczną weryfikację i akceptację. W związku z powyższym liczymy na Państwa aktywne uczestnictwo w spotkaniu!
Ekspertka - Radca prawny, ekspert z kilkunastoletnim doświadczeniem zakresu prawa administracyjnego, prawa pracy, realizacji zadań własnych i zleconych jst oraz przepisów prawnych dotyczących zapewnienia dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami. Doświadczona trenerka, prowadząca szkolenia podnoszące kwalifikacje pracowników administracji publicznej, m. in. dla koordynatorów dostępności w instytucjach publicznych. Członek zespołów, przeprowadzających audyty dostępności w jednostkach. Autorka komentarzy i opinii prawnych.
14.00 Podsumowanie i zakończenie spotkania.
FORA SAMORZĄDOWE