• Zawierając umowę o pracę, pracodawca i pracownik zobowiązują się do przestrzegania zawartych w niej postanowień oraz obowiązków ze sfery prawa pracy, pod rygorem jej rozwiązania przez drugą stronę umowy. Naruszenie tych obowiązków może pociągać za sobą nie tylko wzajemną odpowiedzialność, ale również odpowiedzialność wykroczeniową, a nawet karną. Umowa o pracę i przepisy prawa pracy to nie jedyne źródło obowiązków stron stosunku pracy. Pracodawca i pracownik, w toku realizacji łączącego ich stosunku pracy, zobligowani są również do przestrzegania przepisów innych dziedzin prawa, których naruszenie może pociągać za sobą odpowiedzialność na zasadach określonych w tych przepisach.
• Podczas proponowanej sesji szkoleniowej przybliżymy zasady odpowiedzialności stron stosunku pracy w ujęciu interdyscyplinarnym, czyli z uwzględnieniem aspektów odpowiedzialności przewidzianej w przepisach prawa pracy, prawa cywilnego, prawa wykroczeniowego oraz prawa karnego.
To doskonała okazja do zdobycia wiedzy niezbędnej do należytego stosowania przepisów dotyczących odpowiedzialności w zatrudnieniu pracowniczym i niepracowniczym. Poszczególne problemy zostaną omówione na tle praktycznych przykładów, co umożliwia lepsze zrozumienie ich istoty.
• Dzięki udziałowi w sesji dowiesz się m.in.:
o Za jakie wykroczenia przeciwko pracownikowi odpowiada pracodawca, a za jakie bezpośredni przełożony?
o Czy za niedopełnienie obowiązków wobec pracownika zawsze odpowiada tylko pracodawca?
o Czy odpowiedzialność materialną ponoszą wyłącznie pracownicy, którym pracodawca powierzył mienie powierzone z obowiązkiem zwrotu albo do wyliczenia się?
o Jaki jest zakres odpowiedzialności pracownika, a jaki pracodawcy w przypadku wyrządzenia szkody przez pracownika osobie trzeciej, np. klientowi, czy osobie postronnej?
o Czy można nałożyć na pracownika karę pieniężną za spóźnienie się do pracy?
o Czy odpowiedzialność za mobbing ponosi zawsze tylko sam pracodawca?
o Czy pracownik, z którym pracodawca nie zawarł umowy o zakazie działalności w trakcie trwania stosunku pracy może podjąć pracę w konkurencyjnej firmie?
o Jak przedstawia się zakres odpowiedzialności stron stosunku pracy w przypadku wyrządzenia szkody pracownikowi przez innego pracownika, np. w wyniku wypadku przy pracy?
o Czy pracownik może ponieść odpowiedzialność na zasadach ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji?
o Czy pracodawca ponosi odpowiedzialność za przedmioty pracownika pozostawione w szatni lub pokoju biurowym?
o Czy przełożony ponosi odpowiedzialność za naruszenie zasad BHP w kierowanej przez siebie komórce, jeżeli do zdarzenia doszło na zmianie, na której nie świadczył pracy?
o Za jakie aspekty związane z prawem pracy i BHP odpowiada pracodawca organizujący pracę dla pracowników agencji pracy tymczasowej?
o W jakich przypadkach pracodawca może ponosić odpowiedzialność cywilnoprawną, a kiedy karnoprawną?
o Czy odpowiedzialność pracownika za naruszenie obowiązku zachowania trzeźwości ogranicza się wyłącznie do sfery prawa pracy?
o Czy możliwe jest ustanowienie w umowie o pracę kary umownej?
o Czy ta sama okoliczność może jednocześnie uzasadniać nałożenie kary porządkowej oraz zwolnienie z pracy?
- Dowiesz, jakie czynniki w zarządzaniu zespołem znacząco wpływają na stres i wypalenie zawodowe.
- Nauczysz się rozpoznawać zagrożenia psychospołeczne w miejscu pracy.
- Poznasz technik reagowania na oznaki wypalenia zawodowego.
- Zdobędziesz wiedzę pozwalającą na zaplanowanie działań profilaktycznych w zakresie zarządzania stresem i wypalenia zawodowego.
- Wzmocnisz się w efektywnym budowaniu odporności psychicznej.
- Przećwiczysz metody i techniki redukcji stresu .
- Zwiększysz swoje kompetencje/umiejętności w zakresie radzenia sonie ze stresem i wypaleniem zawodowym.
• Zajęcia prowadzone są w sposób interaktywny poprzez praktyczne ćwiczenia, dyskusje, auto coaching, analizę przypadku, informację zwrotną.
Kadry, prawo pracy, płace