1. Czy pracownik może skutecznie odmówić zwrotu omyłkowo nadpłaconego wynagrodzenia za pra-cę?
2. Czy pracownicy ze stopniem niepełnosprawności mogą odpracowywać wyjścia prywatne poza go-dzinami swojej pracy?
3. Ile lat należy doliczyć do stażu urlopowego absolwentowi 2-letniego liceum eksterni-stycznego?
4. Czy pracownikowi przysługuje urlop okolicznościowy z tytułu własnego ślubu kościelnego, który ma się odbyć w pewien czas po ślubie cywilnym?
5. Jak sklasyfikować wypadek, któremu uległ pracownik podczas przerwy w pracy na terenie zakładu pracy i poza nim oraz podczas tzw. wyjścia prywatnego?
6. Jaki jest wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika, który przed uzyskaniem orzeczenia o stopniu niepełnosprawności był zatrudniony na 7/8 etatu?
7. Czy przedłużenie terminowej umowy o pracę do dnia porodu w trybie art. 177 § 3 KP może dopro-wadzić do jej przekształcenia w umowę o pracę na czas nieokreślony z powodu przekroczenia limitu 3/33?
8. Jaka jest treść świadectwa pracy w przypadku przegranego przez pracodawcę sporu w przedmiocie zasadności rozwiązania umowy o pracę?
9. Czy pracownik zatrudniony na 1/8 etatu ma prawo do 32 dni urlopu?
10. Czy w przypadku udokumentowania wyższego stażu pracy z opóźnieniem pracownikowi przysłu-guje roszczenie o wyrównanie dodatku stażowego czy nagrody jubileuszowej?
11. Czy można wypowiedzieć umowę o pracę pracownikowi, który w trakcie L-4 chodzi do pracy?
12. Czy za czas niedopuszczenia do pracy z powodu przeciwskazań lekarskich pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia?
13. Czy przerwa na dymka może zostać odliczona od czasu pracy?
14. Czy podczas 5-minutowej tzw. przerwy ekranowej pracownik ma obowiązek świadczyć pracę?
15. Na jakiej podstawie pracodawca może nakazać pracownikowi zwiększenie dbałości o higienę oso-bistą?
16. Czy podczas 15-minutowej przerwy śniadaniowej pracownik może opuścić zakład pracy w ceIu udania się do punktu gastronomicznego w ceIu zakupu posiłku?
17. Czy pracodawca może wprowadzić zakaz prowadzenia w czasie pracy rozmów prywatnych przez telefony komórkowe?
18. W jaki sposób, w kontekście czasu pracy, rozliczane jest zwolnienie od pracy na święto niebędące polskim świętem ustawowym?
19. Czy pracodawca może skierować pracownika na badania psychiatryczne, w sytuacji, gdy zachodzą ku temu przesłanki?
20. Czy bezpośrednio po chorobie trwającej ponad 30 dni pracownik może rozpocząć urlop wypo-czynkowy bez uprzedniego przeprowadzenia badań kontrolnych?
21. Czy matka dziecka może wykorzystać dwa dni urlopu okolicznościowego z tytułu urodzenia dziec-ka po zakończeniu urlopu rodzicielskiego?
22. Czy w czasie urlopu wypoczynkowego lub zwolnienia lekarskiego pracownik ma obowiązek odpo-wiadania na korespondencję od pracodawcy (mail, SMS)?
23. Czy w umowie o pracę można wskazać np. 1 stycznia, 1 maja lub 1 listopada jako dzień rozpoczęcia pracy w zakładzie pracy, który jest objęty zakazem pracy w święto?
24. Jak ustalić liczbę dni/godzin zwolnienia od pracy na dziecko do lat 14 w przypadku zmiany wymia-ru etatu w trakcie roku kalendarzowego?
25. Na bycie i utrata stopnia niepełnosprawności a prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego?
26. Czy pracodawca jest zobowiązany zrekompensować koszt zakupu okularów korygujących wzrok pracownikowi zatrudnionemu na część etatu, który w niektóre dni pracuje mniej niż 4 godziny?
27. Czy pracodawca może wyciągnąć negatywne konsekwencje wobec pracownika, który zataił fakt swojej niepełnosprawności?
28. Czy wyjście prywatne może trwać cały dzień?
29. Czy do kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich można upoważnić osobę spo-za zakładu pracy?
30. Czy w okresie zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy pracownik podlega profilaktycznym ba-daniom okresowym i okresowym szkoIeniom bhp?
Kadry, prawo pracy, płace