I. Czas pracy:
1. Nominalny czas pracy w 2023 r. – przykłady rozliczania czasu pracy z uwzględnieniem systemu czasu pracy oraz wymiaru etatu pracy pracownika.
2. Definicja czasu pracy, normy i wymiar czasu pracy.
3. Pozostawanie w dyspozycji pracodawcy – dyżur, czas podróży służbowej, czas trwania szkoleń.
4. Praca w godzinach nadliczbowych – ustalanie i rozliczanie z przykładami.
5. Zasady rekompensowania pracy w dni wolne od pracy.
6. Praca w godzinach nadliczbowych kadry zarządzającej.
7. Dobowy i tygodniowy odpoczynek oraz przerwy w pracy.
8. Dokumenty dotyczące ewidencjonowania czasu pracy oraz zasady ich prowadzenia elektronicznie i papierowo.
9. Organizacja czasu pracy w wewnątrzzakładowych regulacjach.
10. Orzecznictwo Sądu Najwyższego, stanowiska Państwowej Inspekcji Pracy oraz Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.
11. Wykroczenia kwalifikowane przeciwko przepisom prawa pracy, w szczególności odpowiedzialność pracodawcy i osób kierujących pracownikami za naruszenie przepisów o czasie pracy.
12. Czas pracy w aspekcie kontroli organów Państwowej Inspekcji Pracy – omówienie listy kontrolnej.
II. Zmiany w prawie pracy 2022/2023:
1. Zmiana w zakresie umów o pracę na okres próbny – zmiana długości umowy, możliwość wydłużenia okresu próbnego. Nowy wzór umowy o pracę.
2. Rozszerzenie zakresu informowania o stosunku pracy:
a) treść umowy o pracę - tożsamość stron stosunku pracy, rodzaj pracy, miejsce pracy, wynagrodzenie, dzień rozpoczęcia pracy, warunki okresu próbnego, umowy o pracę na czas określony.
b) pisemna informacja dla pracownika - informacja o zmianie warunków zatrudnienia, sposób przekazania pisemnej informacji dla pracownika, przekazanie informacji w postaci elektronicznej. Nowy rozszerzony wzór informacji.
3. Zmiany w zakresie umów na czas określony: obowiązek uzasadnienia wypowiedzenia umowy na czas określony, obowiązek konsultacji związkowej, możliwości ubiegania się o przywrócenie do pracy.
4. Obowiązek pracodawcy informowania o warunkach pracy i płacy, o wolnych stanowiskach pracy i procedurach awansu. Omówienie wzorów informacji.
5. Przyznanie prawa do zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej.
6. Nowe przepisy dotyczące elastycznej organizacji pracy.
7. Sankcje za nieinformowanie pracownika o warunkach jego zatrudnienia i za nieudzielenie pracownikowi odpowiedzi na wniosek.
8. Uzupełnienie katalogu wykroczeń, zawartego w art. 281 Kodeksu pracy, o działania pracodawcy lub osoby działającej w jego imieniu.
9. Work - life balance – zmiana przepisów o rodzicielstwie.
10. Wprowadzenie prewencyjnej kontroli pracowników na obecność w ich organizmach alkoholu lub środków działających podobnie do alkoholu - omówienie wzorów dokumentów, w tym regulaminu pracy, procedury kontroli oraz protokołu z kontroli pracownika.
11. Wprowadzenia regulacji dotyczących pracy zdalnej jako rozwiązania stałego - omówienie regulaminu pracy zdalnej, instrukcji pracy zdalnej.
Kultura, sport, NGO, promocja