• Omówimy zasady przygotowania programu współpracy, jego niezbędne elementy, powiązanie z budżetem JST, program roczny, programy wieloletnie, sprawozdanie z realizacji programu.
• Omówimy obowiązkowe uchwały wynikających z ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie: uchwała konsultacyjna, roczny program współpracy, inicjatywa lokalna, gminna/powiatowa rada działalności pożytku publicznego.
• Przedstawimy jakie elementy powinny być wpisane do ogłoszenia konkursowego.
• Podpowiemy jak stosować druki ofert, umów i sprawozdań w zakresie zlecania zadań publicznych organizacjom pozarządowym.
• Przedstawimy również odrębne tryby zlecania zadań: Zdrowie publiczne, PZP a pożytek publiczny, Uchwała w sprawie wspierania sportu.
• Odpowiemy miedzy innymi na pytania:
- Czy jest w przepisach określony sposób w jaki dokumentować niefinansową współpracę z instytucjami NGO? Czy to określa gmina?
- Czy zadanie, które będzie realizowane przez kilka lat(umowa na 3 lata), ale nieznana jest kwota na każdy rok (jest co roku przyznawana przez Urząd Wojewódzki) powinno być wpisane do rocznego programu? Czy potrzebny wieloletni?
- Czy zadania z zakresu pomocy społecznej (usługi opiekuńcze) muszą być zlecane z pożytku czy mogą być ogłaszane przez zamówienia publiczne?
- Stowarzyszenie z terenu gminy złożyło wniosek o wsparcie działalności statutowej celem przeznaczenia na wkład własny do realizacji projektu dofinansowanego z powiatu. Czy i w jaki sposób można przekazać środki finansowe?
- Czy są ustalone z góry jakieś wytyczne, zasady dotyczące oceny formalne wniosków? Czy należy to określić w ogłoszeniu o konkursie?
- Czy komisja konkursowa może zostać powołana raz na początku roku i opiniować wszystkie ogłaszane konkursy?
- Czyli przed każdym konkursem powinno się ogłaszać nabór na członków komisji z organizacji pozarządowej? Ile dni taki nabór powinien być zamieszczony do informacji publicznej?
- Czy Burmistrz może upoważnić dyrektora Centrum Usług Społecznych (dawniej OPS) do ogłaszania konkursów dla NGO w jego imieniu na usługi społeczne?
- Czy jeśli w konkursie jest zapis: Zasada dokonywania przesunięć w zakresie ponoszonych wydatków między pozycjami kosztorysu – dopuszczalny jest wzrost pozycji kosztorysowej do 30%, to można aneksować taką umowę na prośbę organizacji, która obecnie dysponuje większymi środkami?
- Czy jeśli w wewnętrznym zarządzeniu jst jest zapis, że rozliczenie podpisuje pracownik merytoryczny i burmistrz, to RIO może zarzucić, że nie ma podpisu skarbnika?
- Czy rodzaj konkursu (powierzenie lub wsparcie) ma wpływ na fakt, czy opłaty od Uczestników mogą być pobierane? Czy to jest decyzja ogłaszającego konkursu na co się godzi w ogłoszeniu?
Kultura, sport, NGO, promocja