• Omówimy zasady przygotowania programu współpracy, jego niezbędne elementy, powiązanie z budżetem JST, program roczny, programy wieloletnie, sprawozdanie z realizacji programu.
• Zaprezentujemy obowiązkowe uchwały wynikających z ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie: uchwała konsultacyjna, roczny program współpracy, inicjatywa lokalna, gminna/powiatowa rada działalności pożytku publicznego.
• Przedstawimy:
- W jaki sposób przygotować się do ogłoszenia konkursu za realizację zadań zleconych.
- Jak stosować druki ofert, umów i sprawozdań w zakresie zlecania zadań publicznych organizacjom pozarządowym.
- W jaki sposób przygotować umowę oraz sprawozdanie dotyczące realizacji zadania zaleconego.
• Wskażemy odpowiedzi na wiele pytań i wątpliwości, w tym:
- Czy jest w przepisach określony sposób w jaki dokumentować niefinansową współpracę z instytucjami NGO? Czy to określa gmina?
- Jak prawidłowo przygotować plan współpracy z organizacjami pozarządowymi?
- Czy i jakie kwoty na realizację programu umieszczać w programie?
- Czy zadanie, które będzie realizowane przez kilka lat (umowa na 3 lata), ale nieznana jest kwota na każdy rok (jest co roku przyznawana przez Urząd Wojewódzki) powinno być wpisane do rocznego programu? Czy potrzebny wieloletni?
- Czy zadania z zakresu pomocy społecznej (usługi opiekuńcze) muszą być zlecane z pożytku czy mogą być ogłaszane przez zamówienia publiczne?
- Umowa na realizację zadania publicznego, jak krok po kroku prawidłowo przygotować?
- Czy są ustalone z góry jakieś wytyczne, zasady dotyczące oceny formalne wniosków? Czy należy to określić w ogłoszeniu o konkursie?
- Czy Burmistrz może upoważnić dyrektora Centrum Usług Społecznych (dawniej OPS) do ogłaszania konkursów dla NGO w jego imieniu na usługi społeczne?
- Jakie zadania ma komicja konkursowa?
- Jakie są terminy składania sprawozdania z realizacji zadania zleconego i co w przypadku ich niedotrzymania?