9. Prowadzenie spraw związanych z ustalaniem zawodów, w których kształcą szkoły, z uwzględnieniem potrzeb miasta/powiatu/regionu.
10. Działania jst dotyczące rekrutacji do gminnych/miejskich przedszkoli i szkół wszystkich typów.
11. Zadania organu prowadzącego w zakresie prowadzenia postępowania administracyjnego dot. nadawania nauczycielom kontraktowym stopnia awansu zawodowego nauczyciela mianowanego oraz możliwość uczestnictwa jst w postępowaniu na poszczególne stopnie awansu zawodowego nauczycieli.
12. Przekazywanie dyrektorom publicznych szkół podstawowych, funkcjonujących na obszarze danej jst, informacji o aktualnym stanie i zmianach w ewidencji dzieci i młodzieży w wieku 3-18 lat.
13. Kontrola spełniania obowiązku nauki przez młodzież powyżej 16 roku życia, zamieszkałą na terenie danej jst oraz prowadzenie ewidencji w tym zakresie. Prowadzenie postępowań administracyjnych i egzekucyjnych w związku z nierealizowaniem obowiązku szkolnego lub obowiązku nauki przez uczniów zamieszkałych na terenie danej jst.
14. Prowadzenie spraw związanych z przyznawaniem nagrody Wójta, Burmistrza, Prezydenta, Starosty nauczycielom gminnych, miejskich, powiatowych jednostek oświatowych.
15. Prowadzenie spraw związanych z przyznawaniem stypendiów dla uczniów za szczególne osiągnięcia.
16. Analiza wniosków z rocznego nadzoru dyrektorów szkół przedszkoli i placówek oświatowych i ich wykorzystanie w informacji o stanie realizacji zadań oświatowych i uchwale jst dot. planowania środków na doskonalenie zawodowe nauczycieli.
17. Współpraca z instytucjami zewnętrznymi: krajowymi, regionalnymi, lokalnymi oraz organizacjami pozarządowymi działającymi na rzecz edukacji; inicjowanie, wdrażanie programów i projektów zewnętrznych służących edukacji.
18. Realizacja zadań związanych z konkursem na stanowisko dyrektora szkoły, przedszkola, placówki oświatowej prowadzonej przez jst.
19. Prowadzenie spraw kadrowych dyrektorów gminnych, miejskich, powiatowych jednostek oświatowych.
20. Sprawowanie nadzoru merytorycznego i przeprowadzanie kontroli działalności jednostek oświatowych, pozostającej w zakresie kompetencji organu prowadzącego.
DZIEŃ 2: 16.11.2021 PRAWO PRACY W ZADANIACH OŚWIATOWYCH JST
PROGRAM:
1. Ustawowe zadania jst wynikające z zapisów prawa oświatowego obejmujące prawo pracy:
• wykonywanie czynności w sprawach z zakresu prawa pracy w stosunku do dyrektora szkoły i przedszkola. Powierzanie stanowiska dyrektora szkoły i przedszkola,
• opiniowanie, kandydatury na stanowisko wicedyrektora lub inne stanowisko kierownicze w szkole i w przedszkolu,
• odwołanie nauczyciela ze stanowiska kierowniczego w razie: złożenia przez nauczyciela rezygnacji, za trzymiesięcznym wypowiedzeniem albo przy ustaleniu negatywnej oceny pracy nauczyciela,
• dokonywanie w porozumieniu z organem sprawującym nadzór pedagogiczny oceny pracy dyrektora szkoły i przedszkola oraz nauczyciela, któremu czasowo powierzono pełnienie obowiązków dyrektora szkoły,
• opiniowanie wniosku dyrektora szkoły w sprawie przeniesienia nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania do innej szkoły,
• podejmowanie decyzji w przypadku możliwości nałożenia na nauczyciela obowiązku podjęcia pracy w innej szkole lub szkołach na tym samym – lub za zgodą nauczyciela – na innym stanowisku w celu uzupełnienia tygodniowego wymiaru zajęć,
• zawieszenie w pełnieniu obowiązków dyrektora szkoły, przeciwko któremu wszczęto postępowanie karne lub złożono wniosek o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego, jeżeli ze względu na powagę i wiarygodność wysuniętych zarzutów celowe jest odsunięcie dyrektora od wykonywania obowiązków w szkole.
2. Zatrudnianie pracowników samorządowych w oświacie:
• nabór na stanowiska pracownicze i urzędnicze zajmujące się oświatą, czas pracy i uprawnienia pracownika samorządowego w urzędzie i jednostce oświatowej,
• zasady wynagradzania pracowników samorządowych,
• rozwiązywanie stosunków pracy z pracownikami.
DZIEŃ 3: 17.11.2021 DZIAŁANIA JST W FINANSACH OŚWIATOWYCH
PROGRAM:
1. Finansowanie oświaty - skąd się biorą pieniądze na funkcjonowanie oświaty?
2. Dochody jst a subwencja oświatowa, dotacje dla jst, inne dochody własne. Różnice pomiędzy podziałem a naliczeniem subwencji oświatowej.
3. Zadania oświatowe subwencjonowane i niesubwencjonowane.
4. Udział części oświatowej subwencji ogólnej w subwencjonowanych wydatkach oświatowych samorządu.
5. Arkusze organizacyjne dokumentem okołobudżetowym?
6. Zatwierdzanie organizacji gminnych, miejskich, powiatowych jednostek oświatowych: przygotowanie i zatwierdzanie arkuszy organizacyjnych oraz zmian w organizacji (aneksy) szkół, przedszkoli i placówek oświatowych prowadzonych przez jst.
7. SIO – wprowadzanie, przekazywanie i weryfikacja danych. Wpływ danych SIO na naliczenie subwencji oświatowej.
8. Wydatkowanie środków jst na uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych.
9. Udzielanie dotacji dla innych niż jst podmiotów prowadzących szkoły i placówki oświatowe, w tym w sytuacji zawieszenia zajęć. Wydatkowanie i rozliczanie dotacji na uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych przez inne niż jst podmioty prowadzące szkoły i placówki oświatowe.
10. Rozliczanie kosztów wychowania przedszkolnego między gminami.
11. Zasady ustalania i rozliczania kosztu dowozu uczniów, w tym umowy dowożenia uczniów z niepełnosprawnościami.
12. Dofinansowanie doskonalenia zawodowego pracowników młodocianych w czasie hybrydowej realizacji systemu kształcenia.
13. Dotacja podręcznikowa.
KURS zakończy się egzaminem, sprawdzającym wiedzę!
Oświata