6. Zakres przedmiotowy wniosku o dofinansowanie obniżenia opłaty za pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna ze środków budżetu państwa.
7. Jak przygotować proces wdrożenia zmian wynikających z ustawy o rodzinnym kapitale opiekuńczym w samorządach i w podmiotach prywatnych?
8. Wdrożenie niezbędnych zmian w zapisach uchwał rad gmin, określających opłaty za usługi opiekuńcze w gminnych żłobkach, uwzględniających mechanizmy obniżenia opłaty rodzica za pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna.
9. Propozycje zmian w umowach zawieranych przez żłobki samorządowe z rodzicami.
10. Wdrożenie przez podmioty prywatne niezbędnych zmian w zapisach umów cywilno-prawnych, określających opłaty za usługi opiekuńcze, uwzględniających mechanizmy obniżenia opłaty rodzica za pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna.
11. Mechanizm obniżenia opłaty rodzica za pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna a ewentualne uchwały rad gmin o dotowaniu prywatnego żłobka, klubu dziecięcego lub dziennego opiekuna.
12. Aspekty księgowe i rachunkowe rozliczania wpływów oraz wydatków związanych ze środkami pochodzącymi z obniżenia opłaty rodzica za pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna w kontekście obsługi księgowej gminnej, w tym wspólnej oraz w kontekście obsługi księgowej w podmiotach prywatnych (biura rachunkowe).
13. Zasady wnoszenia opłat rodziców za pobyt dziecka w żłobku/klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna z uwzględnieniem przyznanych zniżek.
14. Wnioskowanie uprawnionych rodziców/opiekunów o dofinansowanie obniżenia opłaty za korzystanie z form opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 - elektroniczna forma składania wniosku wraz z oświadczeniami o przyznanie dofinansowania – uwierzytelnienie informacji przez ZUS, w oparciu o dane uzyskane (lub zweryfikowane) z rejestru form opieki nad dziećmi w wieku do lat 3.
15. Sposób i termin przekazywania dofinansowania do podmiotu świadczącego opiekę nad dziećmi w wieku do lat 3 (samorządowego i prywatnego).
16. Zasady realizacji procesu dofinansowania przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, w tym udostępnienie żłobkowi, klubowi dziecięcemu, podmiotowi zatrudniającemu dziennego opiekuna albo dziennemu opiekunowi prowadzącemu działalność na własny rachunek informacji o przyznaniu albo odmowie przyznania dofinansowania na dziecko umieszczone w placówce albo u dziennego opiekuna na wskazany, odpowiednio w rejestrze albo wykazie, adres poczty elektronicznej.
17. Prowadzenie postępowania w systemie wyłącznej obsługi elektronicznej - decyzje, postanowienia, zawiadomienia, wezwania, zaświadczenia, informacje i inne pisma w sprawie dofinansowania obniżenia opłaty rodzica za pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna.
18. Dlaczego już dziś należy w gminach i w podmiotach prywatnych wdrażać mechanizmy dofinansowania obniżenia opłaty rodzica za pobyt dziecka w żłobku, w klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna wynikające z ustawy o rodzinnym kapitale opiekuńczym?
19. Pytania i dyskusja.
Oświata