• Zdobędziesz i/lub podniesiesz kompetencje dotyczące zasad i trybu udzielenia pomocy w formie skierowania do domu pomocy społecznej i ustalania odpłatności za pobyt w ww. placówce zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami i orzecznictwem.
• Dowiesz się:
- jakie warunki muszą być spełnione w celu wydania decyzji o skierowaniu osoby do DPS?
- który organ jest właściwy do wydania mieszkańcowi decyzji w przedmiocie skierowania i ustalenia odpłatności za DPS?
- czy ustalenie odpłatności osób zobowiązanych ma mieć formę umowy czy decyzji administracyjnej?
- jakie elementy (ustalenia) powinny znaleźć w umowie o wnoszenie odpłatności za pobyt mieszkańca w DPS, a jakie w decyzji ustalającej odpłatność?
- kto i dlaczego oraz w jakiej kolejności i wysokości ma obowiązek wnosić odpłatność za pobyt mieszkańca w DPS?
• Zapoznasz się z najczęściej popełnianiami błędami i występującymi nieprawidłowościami w przedmiotowej procedurze oraz prawidłowymi sposobami postępowania mającymi na celu ich nie popełnianie w przyszłości.
• Poznasz praktyczne rozwiązania problemów występujących w praktyce oraz odpowiedzi na pytania:
- co można zrobić w sytuacji, gdy osoba ubiegająca się o skierowanie do DPS przekazała swój majątek w zamian za dożywocie?
- czy i do czego jest potrzebne oświadczenie o dochodach osoby ubiegającej się o skierowanie do DPS oraz jej małżonka, zstępnych, wstępnych?
- czy i w jakich sytuacjach można wydać decyzję o skierowaniu do DPS na czas określony?
- czy ustalenie odpłatności osób obowiązanych za DPS ma charakter obowiązkowy?
- jakie mogą być konsekwencje dla gminy, która skierowała mieszkańca do DPS bez ustalenia odpłatności os od osób obowiązanych?
- w jakich sytuacjach faktycznych należy wydać decyzję administracyjną ustalającą odpłatność dla osób obowiązanych?
- czy decyzję ustalającą odpłatność można wydać ze skutkiem wstecznym tj. za okres sprzed jej wydania?
- jakie są przesłanki obligatoryjnego, a jakie fakultatywnego do całkowitego lub częściowego zwolnienia z odpłatności za pobyt w DPS?
- czy można zwolnić z wnoszenia opłat za DPS przed ustaleniem wysokości odpłatności?
- czy gmina, która skierowała mieszkańca do DPS ma obowiązek dochodzić od osób zobowiązanych lub spadkobierców zwrotu poniesionych wydatków związanych z pobytem osoby w placówce?
- jakie są określone skutki prawne zaniechania dochodzenia przez kierownika OPS/ dyrektora CUS zwrotu zastępczo poniesionych przez gminę opłat za pobyt mieszkańca w DPS?
- jaki jest tryb odzyskiwania zastępczo poniesionych przez gminę opłat za pobyt mieszkańca w DPS?
• Otrzymasz obszerne materiały szkoleniowe w tym: prezentację zgodną z tematyką szkolenia, z przepisami mającymi zastosowanie przy kierowaniu do DPS i ustalaniu odpłatności za pobyt w placówce, odpowiedziami na pytania wymienionymi w programie szkolenia, stanowiskami orzecznictwa administracyjnego i literatury prawniczej, przykłady decyzji: o skierowaniu do domu pomocy społecznej, o umieszczeniu w DPS i ustaleniu opłaty za pobyt w domu pomocy, o zwolnieniu z odpłatności za pobyt w DPS, umowy o wnoszenie opłat za pobyt w DPS.
Pomoc społeczna, zdrowie