• W trakcie szkolenia zostaną omówione m.in. procedury kierowania do schronisk osób bezdomnych oraz mogące wystąpić komplikacje na podstawie obowiązujących w tym obszarze przepisów prawnych. W szczególności dowiesz się:
- w jaki sposób zapisać przyjęcie wniosku i poinformować o braku możliwości wyboru schroniska?
- jak zgromadzić w trakcie postepowania dokumentację, aby możliwe było w przyszłości uchylenie wydanej decyzji, gdy osoba bezdomna opuściła schronisko i nie odbiera korespondencji?
• Omówione zostaną również skomplikowane sytuacje, w których osoba bezdomna zostaje przyjęta do schroniska, z którym OPS posiada podpisaną umowę, ale osoba opuszcza schronisko bez podania powodu i nie jest znane jej miejsce pobytu, a także sytuacje, gdy osoba bezdomna nie pojawia się bezpośrednio w OPS prosząc o udzielenie schronienia, lecz zostaje przyjęta do schroniska, z którym OPS posiada podpisaną umowę.
• Wyjaśnione zostaną przypadki sprawiające trudności i kłopoty, w tym sytuacje, gdy osoba bezdomna wymaga umieszczenia w schronisku znajdującym się na terenie innego miasta i wyraża/nie wyraża zgody na proponowane miejsce zapewnienia schronienia, zgodnie z obowiązującą umową OPS w zakresie zapewnienia schronienia swoim mieszkańcom.
• Przeanalizowany zostanie sposób postępowania w sytuacji, gdy osoba wnioskująca o pomoc nie posiada statusu osoby bezdomnej, posiada stałe miejsce zameldowania, jednak z różnych przyczyn nie może zapewnić sobie miejsca pobytu lub gdy budynek nie nadaje się do zamieszkania.
• Podczas szkolenia omówione zostaną też specyficzne zasady przeprowadzania wywiadu środowiskowego z osobami bezdomnymi.
Pomoc społeczna, zdrowie