Podatek Vat w jednostkach pomocy społecznej w 2025 roku - co się zmieniło, co obecnie obowiązuje i na co czekają ośrodki jako podatnicy?
szkolenie w formule on-line
Zapraszamy Państwa na szkolenie dedykowane pracownikom jednostek pomocy społecznej, którzy w swojej codziennej pracy muszą stosować przepisy dotyczące podatku VAT. Program koncentruje się na najnowszych zmianach w prawie podatkowym obowiązujących w 2025 roku, interpretacjach podatkowych oraz wyzwaniach, jakie stoją przed ośrodkami pomocy społecznej jako podatnikami VAT. Uczestnicy dowiedzą się, jak poprawnie rozliczać VAT w świetle aktualnych regulacji, unikając najczęstszych błędów i sankcji.
1. Fakturowanie w świetle przepisów podatkowych z zastosowaniem Krajowego Systemu e-Faktur, różnice w fakturze ustrukturyzowanej a papierowej, od kiedy wejdzie Krajowy System e-Faktur? Jakie etapy wdrożenia należy już rozpocząć w jednostce pomocy społecznej typu GOPS, MOPS, DPS?
a. obowiązek wystawienia faktury- omówienie czynności opodatkowanych w ośrodkach pomocy społecznej,
b. anulowanie faktury,
c. faktury zaliczkowe,
d. faktury pro-forma,
e. faktura rozliczeniowa,
f. duplikaty faktur,
g. refaktury,
h. faktury korygujące.
2. Moment obowiązku podatkowego - jak wygląda obecnie? Elementy podstawy opodatkowania. Świadczenia nieodpłatne w świetle ustawy VAT. Ważne wyroki TSUE wydane w ostatnim roku.
a. obowiązek podatkowy z tytułu dostaw towarów (dostawa towarów o charakterze ciągłym). Jaki wpływ na uniknięcie błędów ma poprawne wystawienie faktury sprzedażowej i pozostałych dokumentów sprzedażowych?
b. obowiązek podatkowy z tytułu usług (usługi o charakterze ciągłym),
c. szczególne zasady definiowania momentu powstawania obowiązku podatkowego:
- najem,
- dzierżawa,
- media,
d. dotacje oraz subwencje i refundacje, a podstawa opodatkowania,
e. stawki podatku VAT (stawka podstawowa i preferencyjne),
f. kryteria dla ustalenia świadczenia głównego, tj. określającego stawkę i sposób opodatkowania świadczenia kompleksowego. Jaki wpływ na wysokość stawki podatkowej ma świadczenie kompleksowe i dlaczego tak ważne jest rozróżnienie kompleksowości świadczeń od świadczeń pojedynczych?
g. nieodpłatne świadczenia, a podatek VAT – czy dokonanie darowizny rodzi skutki w podatku VAT, a jeżeli tak to z jakich powodów?
- darowizny,
- prezenty o małej wartości,
- świadczenia na rzecz podopiecznych, pracowników.
Szkolenia w formule on-line realizowane na żywo za pomocą platformy, która umożliwia obustronną komunikację między prowadzącym szkolenie a uczestnikami.
Cena: 449 PLN netto/os. UWAGA! Przy zgłoszeniu się do 24 lutego 2025 r. cena wynosi 409 PLN netto/os. Udział w szkoleniu zwolniony z VAT w przypadku finansowania szkolenia ze środków publicznych.
Zgłoszenia prosimy przesyłać do 5 marca 2025 r.