1. Wywiad u rodziny jako narzędzie realizacji obowiązku alimentacyjnego i konieczności opieki nad członkiem rodziny.
2. Prawidłowe zawiadomienie o terminie przeprowadzenia wywiadu - odmienne skutki procesowe braku zawiadomienia i zawiadomienia prawidłowego – zawiadamianie o wywiadzie w sytuacji, gdy wywiad jest przeprowadzany przez inny ośrodek pomocy społecznej. Prawidłowe doręczenia zawiadomienia.
3. Ustalenie samotnego gospodarowania i prowadzenie wspólnego gospodarstwa domowego warunkujące prawidłowe przyznanie pomocy, odpowiednie formułowanie pytań do stron, zapis wywiadu, konfrontacja stron z zapisami pracownika a zapisy w wywiadzie, podobieństwa i różnice.
4. Ustalenie sytuacji dochodowej strony w postępowaniu, odpowiednie zapisy w wywiadzie, ustalanie sytuacji dochodowej strony w sytuacji, gdy osoba odmawia podania danych dotyczących sytuacji strony lub osób gospodarujących ze stroną postępowania. Odmowa danych w wywiadzie, wpływ na ustalenie odpłatności za DPS.
5. Prawidłowe sporządzanie wywiadu w sytuacji braku podpisu, dysfunkcji fizycznej strony.
6. Wywiad z osobą ubezwłasnowolnioną.
7. Brak możliwości przeprowadzenia wywiadu a możliwość przyznania pomocy.
8. Brak możliwości przeprowadzenia wywiadu a ustalenie odpłatności za dom pomocy społecznej.
9. Wywiad na potrzeby skierowania do domu pomocy społecznej - specyfika wywiadu, w tym wywiadu na potrzeby nowelizowanej ustawy o pomocy społecznej.
10. Wywiad weryfikujący – terminy, zawiadomienia, pouczenia o skutkach nieprzeprowadzenia wywiadu.
11. Wywiady na potrzeby innych ustaw niż ustawa o pomocy społecznej: wywiad na potrzeby świadczeń opiekuńczych – nowelizacja świadczeń opiekuńczych i konieczność pouczeń w wywiadzie.
12. Postępowanie dowodowe a wywiad, ułatwienia związane z uzupełnianiem dokumentacji i poświadczania za zgodność z oryginałem kopii niezbędnych dokumentów, składanie kopii dokumentów w postaci elektronicznej.
13. Poinformowanie osoby lub rodziny w zakresie wypełnienia obowiązków określonych w art. 109 ustawy o pomocy społecznej w świetle znowelizowanej ustawy o pomocy społecznej. Odpowiedni sposób i odpowiednie zapisy.
14. Wywiad dotyczący zwolnienia z opłaty za DPS – nowelizacja. Odpowiednie pouczenia i zapisy w wywiadzie.
15. Nowe świadczenia z pomocy społecznej związane z nowelizacją ustawy o pomocy społecznej – konieczność zbierania informacji w wywiadzie.
16. Wywiady z obywatelami Ukrainy - zbieranie dokumentacji, język wywiadu, procedura zbierania danych.
17. Zmiany w zakresie obowiązywania przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności – informowanie strony o skutkach i obowiązkach.
18. Odpowiedzi na pytania uczestników.
Pomoc społeczna, zdrowie