1. Obliczanie dochodu rodziny w świadczeniach rodzinnych i FA przy uwzględnieniu nowych regulacji dotyczących dochodu (co jest dochodem, uzysk i utrata, gospodarstwo rolne poniżej 1 hp, udział w gospodarstwie rolnym). Omówienie na konkretnym przykładzie sytuacji rodziny.
2. Postępowanie wyjaśniające – wzywanie do uzupełnienia wniosku, odpowiednie pouczenia, doręczenia, pozostawianie podania bez rozpoznania a bezczynność organu, konieczność wyjaśnień stanu faktycznego a wezwania kierowane do strony i pracodawców.
3. Zmiana decyzji świadczeniowych po zmianie sytuacji dochodowej Strony – formułowanie wyrzeczenia, prawidłowe wskazywanie daty zmiany (uwzględnienie np. dochodu uzyskanego, o którym strona nie poinformuje organu na bieżąco co ma wpływ na nienależnie pobrane świadczenia rodzinne i z FA, zmiana składu rodziny, która wpływa na wysokość dochodów).
4. Regulacje dotyczące świadczeń nienależnie pobranych – ustalanie świadczeń rodzinnych i FA nienależnie pobranych, zmiana trybów dochodzenia świadczeń nienależnie pobranych. Omówienie krok po kroku jak należy postępować przy nienależnie pobranych świadczeniach – wszczynanie postępowań, wydawanie decyzji o świadczeniach nienależnie pobranych, w jaki sposób informować ZUS, jak przeliczać potrącone przez ZUS ze świadczenia wychowawczego kwoty na kwotę główną i odsetki, jak postępować, gdy strona nie ma świadczenia wychowawczego i innych świadczeń, z których można dokonać potrąceń. Wystawianie upomnień i tytułów wykonawczych. Co jeszcze powinien zrobić organ w celu uzyskania od strony nienależnie pobranych świadczeń rodzinnych z FA.
5. Postępowanie przy obniżeniu/podwyższeniu alimentów. Jak postąpić prawidłowo, gdy alimenty są obniżone a organ dowiaduje się o tym po pół roku? Omówienie na przykładach.
6. Pytania i konsultacje.
Pomoc społeczna, zdrowie