Zastosowanie prawa rodzinnego w systemie zabezpieczenia społecznego w postępowaniach administracyjnych. Teoria i praktyka dla urzędników i pracowników socjalnych

szkolenie w formule on-line
Cena: 449 PLN netto/os. Przy zgłoszeniach do 13 czerwca 2025 r. obowiązuje cena: 419 PLN netto/os. Udział w szkoleniu zwolniony z VAT w przypadku finansowania szkolenia ze środków publicznych.
Prawo rodzinne odgrywa kluczową rolę w postępowaniach administracyjnych w obszarze zabezpieczenia społecznego. Proponowane szkolenie zostało zaprojektowane z myślą o urzędnikach i pracownikach socjalnych, którzy na co dzień muszą stosować przepisy z zakresu prawa rodzinnego w swojej pracy. Uczestnicy dowiedzą się, jak skutecznie łączyć teorię z praktyką, aby podejmowane decyzje administracyjne były zgodne z przepisami i służyły ochronie praw jednostek oraz rodzin.
- Poszerzenie i nabycie przez uczestników wiedzy dotyczącej Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego w zakresie niezbędnym do prowadzenia postępowań i wydawania decyzji.
- Podczas szkolenia dowiesz się m.in.:
- kiedy stosujemy prawo rodzinne w systemach zabezpieczenia społecznego?
- kiedy określamy przedstawicieli dziecka?
- jaki jest zakres władzy rodzicielskiej i jej ograniczenie?
- jak ustalić reprezentację dziecka?
- jakie zasady kodeksu rodzinnego mają zastosowanie, kiedy dziecko trafia do pieczy zastępczej?
- kiedy przysługują dziecku alimenty i czy tylko dziecku?
- kiedy pracownik musi skierować wniosek o wgląd w sytuację rodziny (zagrożenie dobra dziecka, zasady interwencji)?
- czy w sytuacji zakazu zbliżania się rodzica do dziecka można uwzględniać w składzie rodziny takiego rodzica?
- czy w postępowaniu w sprawie skierowania dziecka do dps, dożywiania, stypendium szkolnego konieczna jest zgoda/podpis obojga rodziców?
- w jakiej sytuacji pracownik może poprosić o okazanie wyroku sadowego?
- jakie wnioski mogą być składane w imieniu dziecka przez rodzinę zastępczą oraz dyrektora placówki opiekuńczo-wychowawczej?
1. Co to jest prawo rodzinne i dlaczego ma zastosowanie dla pracowników społecznych oraz pracowników, przyjmujących wnioski o świadczenia rodzinne czy fundusz alimentacyjny?
2. Zasady prawa rodzinnego - zasady interwencji w rodzinie - zasada szczególnej ochrony rodziny, dobra dziecka, autonomii rodziny, trwałości rodziny. Kiedy pracownik socjalny realizuje te zasady na gruncie ustawy o pomocy społecznej? Czy rodzina może nie przyjąć pomocy i interwencji pracownika socjalnego?
3. Pojęcie rodziny i relacje rodzinne; prawo rodzinne i opiekuńcze w systemie prawa. Ochrona prawna dziecka i rodziny- jak realizuje się to w ustawie o pomocy społecznej? Czy pracownik ma obowiązek zaproponować konkretne świadczenia pomocowe? Czy urzędnik jest zobowiązany interpretować ustawę celowościowo i systemowo, gdy nie są spełnione literalne warunki do przyznania świadczeń – świadczenia dla dziadków i rodzin zastępczych, brak zasądzonych alimentów dla dorosłych dzieci a świadczenia rodzinne.
4. Prawa i obowiązki rodziców w świetle KRiO. Stosunki między rodzicami i dziećmi:
- czy ustawy zabezpieczenia społecznego muszą respektować prawa i obowiązki rodziców – czy jest możliwe przyznawanie świadczeń bez woli rodziców?
- czy konieczne jest zgłaszanie braku prawidłowego działania rodziców do sądu rodzinnego – obowiązki szkoły i organu.
5. Władza rodzicielska:
- istota, powstanie i zakres, sprawowanie władzy rodzicielskiej i odbieranie władzy rodzicielskiej,
- prawa i obowiązki małżonków w zakresie sprawowania władzy rodzicielskiej nad małoletnim dzieckiem, separacja, rozwód, ograniczenie władzy rodzicielskiej,
- prawa i obowiązki rodziców - co to znaczy pozostawać na utrzymaniu rodziców? Zamieszkiwanie z rodzicem a przebywanie - czy wpływa to na możliwość złożenia wniosku o przyznanie świadczeń?
- czy rozwód zmienia zasady reprezentacji dziecka?
Szkolenia w formule on-line realizowane na żywo za pomocą platformy, która umożliwia obustronną komunikację między prowadzącym szkolenie a uczestnikami.

Cena: 449 PLN netto/os. Przy zgłoszeniach do 13 czerwca 2025 r. obowiązuje cena: 419 PLN netto/os. Udział w szkoleniu zwolniony z VAT w przypadku finansowania szkolenia ze środków publicznych.
Zgłoszenia prosimy przesyłać do 24 czerwca 2025 r.