Początek roku to moment, w którym Zamawiający, zobowiązany do stosowania ustawy Prawo zamówień publicznych, ma do wypełnienia kilka ważnych obowiązków:
• Przygotowanie się do sporządzenia sprawozdania z zamówień udzielonych w 2022 r. (zawartych umów w zamówieniach publicznych w 2022 r.). W poprzednich latach obowiązek ten był realizowany poprzez wysyłanie informacji do Prezesa UZP, w praktyce przekazane informacje nie podlegały szczegółowej weryfikacji. Obecne sprawozdania, które Zamawiający będzie przekazywał, znajdą się już w ujednoliconej bazie e-Zamówień, prowadzonej przez Urząd Zamówień Publicznych. W przypadku wadliwie wprowadzonych danych lub popełnionych błędów w postępowaniach prowadzonych w roku 2022 r., będzie istniała możliwość ich automatycznego sprawdzenia w systemie zamówień publicznych. Efektem zaś „zapominanych” czynności w prowadzonym postępowaniu może być postawienie zarzutu braku ogłoszenia lub jego zmiany. Jak więc przygotować się do wypełnienia obowiązku sporządzenia sprawozdania, aby nie popełnić błędów? Na to pytanie odpowiemy podczas zajęć.
• Wdrożenie przepisów USTAWY z dnia 7 października 2022 r. o zmianie niektórych ustaw w celu uproszczenia procedur administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców, która wprowadza między innymi nowy mechanizm umożliwiający zmiany w umowach dotyczących zamówień publicznych – także tych w trakcie realizacji. Podczas szkolenia podpowiemy jak aneksować umowy lub wprowadzić zmiany w już realizowanej umowie.
• Przegląd funkcjonującego w jednostce mechanizmu przygotowania i prowadzenia postępowań poniżej 130 000 zł. Często regulacje wewnętrzne w procedurach nazywanych potocznie „regulaminowych” nakładają na prowadzącego postępowanie dodatkowe obowiązki, a ich dokumentowanie jest czasochłonne, wymagające wykonania dużej ilości czynności i wiąże się ze „stratą czasu”. Na szkoleniu prowadzący przedstawi kilka procedur opartych na regulacjach wewnętrznych, gdzie procedura regulaminowa może być prosta i mało uciążliwa. Jednocześnie wskazane zostaną przykłady regulaminów prowadzących do naruszeń przepisów prawa, w tym Kodeksu cywilnego.
• Przygotowania się do ogłoszenia i przeprowadzenia postępowań o udzielenie zamówienia o wartości równej lub powyżej 130 000 zł w kontekście takich kwestii jak: strona elektroniczna, wybór trybu, harmonogramy czasowe czy też zlecenia przygotowania opisu przedmiotu zamówienia do postępowań, które będą prowadzone w 2023 r.
Na szkoleniu zostaną przedstawione rozwiązania, które pomogą wyeliminować w procedurach zamówień publicznych przypadek:
- Braku ofert w postępowaniu.
- Cen ofert przekraczających środki przeznaczone na realizację.
- Wycofywanie się wybranego wykonawcy z zawarcia umowy.
Zamówienia publiczne